Jakie działania i obowiązki należy podjąć, chcąc obsługiwać UTB?

Jakie działania i obowiązki należy podjąć, chcąc obsługiwać UTB?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żeby móc pracować przy UTB (czyli urządzeniach transportu bliskiego), trzeba w pierwszej kolejności przejść odpowiednie szkolenia. Żadna firma ani żaden pracodawca nie dopuści nas w pobliże podobnych urządzeń, jeśli nie zdobędziemy odpowiednich kwalifikacji z nimi związanych. Jest to wymóg prawny, a jego łamanie może skutkować nie tylko wysoką karą pieniężną, a nawet – w najbardziej rażących przypadkach – karą więzienia. Dlatego chcąc rozpocząć swoją przygodę na tych majestatycznych maszynach, należy odbyć szkolenia z obsługi UTB.

Składają się one z części teoretycznej, przypominającej formą wykłady oraz praktycznej, podczas której faktycznie będziemy mogli zapoznać się z maszyną. Wybór odpowiedniej firmy prowadzącej szkolenia gra tutaj dużą rolę, gdyż finalnie będziemy musieli przejść egzamin państwowy uprawniający do pracy przy UTB, ich eksploatacji i dozoru. Dopiero po jego zdaniu otrzymamy odpowiednie kwalifikacje, więc lepiej upewnić się, że wybierzemy szkoleniowca, który dobrze nas przygotuje do testów.

Czy same szkolenia z obsługi wystarczą?

Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Jako że UTB budzą taki sam respekt, jakie stwarzają niebezpieczeństwo, powinniśmy potrafić określić ich stan zużycia i optymalnego przygotowania do pracy. Jednym z podstawowych badań przeprowadzanych na tego typu maszynach jest kontrola i atestacja zawiesi, której również możemy nauczyć się na kursie. Jest to jeden z kilku ważnych testów, które należy regularnie przeprowadzać, jeśli korzystamy z pomocy UTB.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*