Jak przygotować rower na sezon?

Jak przygotować rower na sezon?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przed nadejściem wiosny należy dokonać bardzo dokładnego przeglądu roweru, aby dobrze przygotować go do nadchodzącego sezonu. Wynika to z faktu, że po długim nieużytkowaniu w okresie zimowym niektóre części rowerowe i podzespoły wymagają nasmarowania, inne zaś dokręcenia. Dotyczy to m.in. łańcucha, kół, klocków hamulcowych czy amortyzatora. W niniejszym artykule zostaną pokrótce omówione najważniejsze czynności związane z przygotowaniem roweru do wytężonej eksploatacji. 

Smarowanie łańcucha i innych elementów to priorytet 

Jeśli w trakcie zimy trzymaliśmy rower pod tzw. chmurką, wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy go dokładnie umyć, pamiętając przy tym o wyczyszczeniu łańcucha i zębatek z kurzu, błota oraz innych zabrudzeń przy użyciu szmatki nasączonej w benzynie ekstrakcyjnej. Dzięki temu pedałowanie będzie bowiem znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze (brak skrzypienia czy piszczenia). 

Kolejnym istotnym krokiem jest nasmarowanie łańcucha specjalnie przeznaczonym do tego celu olejem. Zupełnie nie nadaje się do tego WD-40, olej słonecznikowy ani nawet olej do pił łańcuchowych, ponieważ substancje te mają dosyć słabe właściwości smarujące. Przy okazji nasmarujmy również mechanizm przerzutek, hamulców szczękowych (łącznie z wszystkimi linkami), a także manetek. Odrobinę smaru można też nałożyć na gwinty od pedałów i korby szosowe, aby dodatkowo zabezpieczyć rower przed skrzypieniem. W razie wymiany np. koreb, można je bez problemu znaleźć w internecie na http://virtualbike.pl/pl/c/Korby-szosowe/50.

Koniecznie jest też zweryfikowanie ciśnienia w oponach (zbyt niskie powoduje, że jazda jest męcząca, a dętka narażona na przebicie) a także sprawdzenie stanu klocków hamulcowych oraz uszczelek i sprężyn w amortyzatorze (w razie potrzeby warto je wymienić na nowe). Na koniec należy dokręcić wszystkie śruby, dbając o to, aby nigdzie nie było luzów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*