Czy do każdego lekarza trzeba mieć skierowanie?

Czy do każdego lekarza trzeba mieć skierowanie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Różne problemy ze zdrowiem przytrafiają się każdemu z nas, a ich konsultowanie ze specjalistami nie zawsze jest łatwe. W większości przypadków należy mieć bowiem odpowiednie skierowanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wyjątek stanowi jedynie kilka specjalności, w tym zwłaszcza psychiatria. Jeśli zależy nam na tym, aby przyjął nas od ręki doświadczony i wysoko wykwalifikowany psychiatra Kraków jest miastem, w którym znajdziemy tego typu osobę bez większego trudu. 

Bez skierowania tylko do kilku specjalistów

Chcąc zapisać się na wizytę do większości lekarzy specjalistów trzeba posiadać skierowanie, które wystawia zazwyczaj lekarz rodzinny. Musi on mieć koniecznie podpisaną umowę z NFZ albo pracować w placówce, która takowy kontrakt zawarła. Co istotne, skierowanie nie ma określonej daty ważności i obowiązuje, dopóki istnieje przyczyna jego wystawienia (choroba lub dolegliwość). Nie jest ono natomiast wymagane w sytuacji, gdy musimy nagle skorzystać z pomocy jednego z następujących lekarzy – wspomnianego już psychiatry, a także ginekologa, położnika, dentysty (np. w razie silnego bólu zęba), onkologa (pacjenci z nowotworami itp.) oraz wenerologa (AIDS, rzeżączka, kiła, wirus HPV itp.).

Bez skierowania są również przyjmowane m.in.: osoby chore na gruźlicę, zakażone wirusem HIV, inwalidzi wojenni i kombatanci, a ponadto żołnierze oraz pracownicy, którzy nabawili się urazów albo chorób w trakcie wykonywania obowiązków poza naszą ojczyzną. Wyjątków jest więcej, ale dotyczą one bardzo wąskiej grupy pacjentów. Podsumowując, oprócz tych kilku wymienionych przypadków zawsze konieczne jest skierowanie – np. w sytuacji, gdy mamy problemy ze wzrokiem. Na jego podstawie przyjmie nas bez problemu każdy okulista w Krakowie, Warszawie czy innym mieście. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*