Z jakich materiałów produkuje się dobre zegarki?

Z jakich materiałów produkuje się dobre zegarki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie zegarek jest postrzegany nie tylko jako przyrząd służący do wskazywania czasu, ale również biżuteria wzbogacająca stylizację. Ponadto dla wielu osób noszenie tego dodatku jest znakomitym sposobem na zaakcentowanie swojej pozycji w społeczeństwie (prestiż). Przy zakupie tego elementu garderoby trzeba brać pod uwagę kilka czynników, ale najważniejsze są materiały, z których zostały wykonane koperta i pasek. Mowa tutaj zarówno o markowych zegarkach męskich Pulsar, jak i modelach za kilkaset złotych. 

Odporność na zarysowanie to kluczowe kryterium 

Obecnie jednym z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów do produkcji kopert oraz bransolet w zegarkach jest stal szlachetna (polerowana lub satynowana), uznawana za trwałą i bardzo odporną na ścieranie, a na dodatek nie wywołująca żadnych reakcji alergicznych. Dodajmy, że w przypadku najwyższej klasy czasomierzy szwajcarskich używa się stali chirurgicznej. Kolejnym popularnym materiałem jest tytan, odznaczający się sporą lekkością i ogromną wytrzymałością. Jego niewątpliwą zaletą jest również możliwość łatwej obróbki i polerowania. Z tego tworzywa często robi się np. znane i cenione zegarki męskie Orient.

Alternatywą dla dwóch wymienionych metali jest aluminium, którego podstawowym atutem jest łatwość nadawania pożądanej barwy w procesie tzw. anodyzacji. Znacznie rzadziej do wyrobu kopert stosuje się natomiast szlachetne srebro i złoto (przede wszystkim do drogich zegarków biżuteryjnych), plastik (podatny na zarysowania), a także ceramikę (bardzo twarda i odporna, ale jednocześnie krucha). Jeśli zaś chodzi o paski, to w przypadku zegarków eleganckich, przeznaczonych do garnituru, wytwarza się je ze skóry naturalnej (ewentualnie ekologicznej), a w przypadku zegarków casualowych – z kauczuku, silikonu bądź nylonu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*