Siłowniki hydrauliczne – co to za elementy?

Siłowniki hydrauliczne – co to za elementy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Siłowniki hydrauliczne nazywane są inaczej także cylindrami hydraulicznymi lub silnikami hydrostatycznymi. Zamieniają one energię za pomocą ciśnienia, które wytwarzane jest przez ciecz. Energia ta wprawia w ruch poszczególne elementy siłowników. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie nie radzą sobie napędy pneumatyczne oraz elektryczne.

Jak działają siłowniki hydrauliczne?

Trzon każdego siłownika stanowią: tłok, nurnik lub membrana. Tłok otoczony jest uszczelką, która zapobiega wydobyciu się cieczy na zewnątrz. Do niego przyczepione jest tłoczysko, czyli podłużny element. To on odpowiada za przeniesienie energii z tłoka na ruchomy element pojazdu lub maszyny. W skład każdego siłownika wchodzi także dławica, stopa oraz elementy prowadzące. Istnieje kilka rodzajów siłowników.

Podstawowymi są siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania. Oprócz nich można także wyróżnić: z obustronnymi tłokami, wahadłowe, łopatkowe, hydrauliczne oraz teleskopowe. Duży wybór różnego rodzaju siłowników można znaleźć w ofercie firmy Hydrotop.

Są one stosowane zarówno w ciężkich maszynach budowlanych, jak i mniejszych gabarytowo urządzeniach. Wyróżniają się prostą budową oraz nieskomplikowaną zasadą działania. Bardzo łatwo się nimi steruje. Ich używanie jest w pełni bezpieczne, ponieważ nie ma w nich elektrycznych elementów, które mogłyby np. wytwarzać iskrę. W momencie uszkodzenia ich naprawę można przeprowadzić bardzo szybko ze względu na to, że zbudowane są z tylko kilku elementów. Dzięki temu są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*