Typy oświetlania zewnętrznego

Typy oświetlania zewnętrznego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się po posesji nocą, a także odstrasza złodziei oraz podkreśla wygląd całego domu i ogrodu. W tym przypadku oprawy montuje się w celu uwidocznienia m.in. furtki, numeru domu, domofonu, tarasu, ścieżek, poszczególnych roślin i ozdób ogrodowych oraz fragmentów elewacji budynku. Jeśli zależy nam, aby miejscem zakupu tych produktów była hurtownia elektryczna Gliwice są miastem, w którym funkcjonuje doskonale wyposażone miejsce tego typu. W niniejszym artykule zostaną opisane najczęściej stosowane rodzaje opraw zewnętrznych – zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. 

Lampy i kinkiety to wybór oczywisty, ale nie jedyny

Na zewnątrz obiektu mieszkalnego należy instalować oprawy odznaczające się wysokim stopniem ochrony przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi oraz mechanicznymi, czyli minimum IP 44 (wartość określająca pyło- i wodoszczelność oprawy). Pamiętajmy o tym, aby światło było intensywne zwłaszcza przy furtce, bramie i ścieżkach, zaś nieco bardziej dyskretne i nastrojowe w głębszych rejonach ogrodu (o barwie niebieskiej). Oto najczęściej montowane oprawy zewnętrzne:

Lampy wiszące i plafony – sprawdzają się wręcz idealnie jako górne oświetlenie użytkowe zarówno na balkonach i gankach (rozjaśnienie drzwi wejściowych i schodów), jak i w tarasach czy altanach. Na rynku znajdziemy też modele przeznaczone do zabudowy, które najczęściej osadza się w ścianach albo specjalnych podwieszanych sufitach. 

Lampy słupkowe – umieszczane zazwyczaj przy samych ścieżkach i rabatach, ewentualnie chodnikach. Mogą przybierać formę masywnych i ciężkich latarni ogrodowych (dwu-, a nawet trzymetrowych), które nie tylko wspaniale wyglądają, ale także są w stanie rozjaśnić znaczną przestrzeń. 

Kinkiety – niezwykle popularne i dostępne w wielu wariantach (bogate wzornictwo i kolorystyka). Mocuje się je przede wszystkim na furtkach, elewacji, w altanach oraz na słupach umieszczonych bezpośrednio przy bramie wjazdowej na posesję. W różnych wariantach są dostępne na http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-grudziadz.html

Reflektory –  posiadają ruchomą lub nieruchomą głowicę i są instalowane przeważnie na ścianach domu, ewentualnie ustawiane na ziemi lub trawniku (modele przenośne na ostrzu lub z obudową pozwalającą na montaż za pomocą śrub do twardego podłoża). Służą zarówno do oświetlania punktowego, jak i kierunkowego poszczególnych roślin, elementów dekoracyjnych (np. oczek wodnych, fontann) czy ścian. 

Oprawy najazdowe – wykonane zazwyczaj ze stali i posiadające okrągły bądź prostokątny kształt. Są dedykowane do zabudowy lub zlicowane bezpośrednio z kostką brukową. Charakteryzują się wodoszczelnością i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego znakomicie nadają się do podświetlenia stawu, tarasu, basenu lub podjazdu do garażu.

Jakie dobierać źródła światła?

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie niektórych opraw z czujnikiem ruchu, tak aby każdy ruch w ich pobliżu powodował automatyczne zapalenie się światła (zwłaszcza przy garażu, furtce czy na ganku). Istnieje jedna kluczowa zasada – żadne ze źródeł nie powinno oślepiać domowników i sąsiadów ani też zakłócać im snu. Poszczególne oprawy należy wyposażyć we właściwe żarówki – obecnie najczęściej stosuje się halogeny oraz diody LED-owe o zróżnicowanej temperaturze barwowej. Te pierwsze, szczególnie w postaci żarówek, dosyć realistycznie oddają barwy podświetlanych obiektów.

Do rozjaśnienia samego domu lub ogrodu można również użyć tzw. halogenów punktowych. Z kolei diody LED emitują białe albo kolorowe światło i mogą być montowane w różnych miejscach. W sklepach znajdziemy ponadto sodówki niskoprężne, dające żółtopomarańczowe światło i z tego względu doskonale nadające się do rozjaśniania  ścian zbudowanych z czerwonej cegły, ewentualnie elewacji obłożonych dekoracyjnym piaskowcem. Znacznie rzadziej wykorzystuje się natomiast rtęciówki wysokoprężne (głównie do podświetlania elementów zielonych, czyli roślin), świetlówki kompaktowe (zużywają niewiele energii), a także tradycyjne żarówki (najtańsze, ale niezbyt ekonomiczne w eksploatacji).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*