Turbosprężarka w samochodzie – jakie ma plusy?

Turbosprężarka w samochodzie – jakie ma plusy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Turbosprężarki są najbardziej rozpowszechnioną formą wymuszonej indukcji stosowaną w przemyśle motoryzacyjnym. Są one wykorzystywane do zwiększenia mocy silnika poprzez wtłoczenie większej ilości powietrza do jego cylindrów.

Turbosprężarki istnieją od wczesnych lat 1900, ale stały się popularne w latach 60-tych, kiedy były używane w samochodach wyścigowych w celu zwiększenia ich mocy. Dziś prawie każdy producent samochodów oferuje silniki z turbosprężarką jako standardowe wyposażenie niektórych modeli. Co więc sprawia, że turbosprężarki są tak wspaniałe?

Lepsza moc wyjściowa 

Turbosprężarki mogą podnieść moc silnika o 50% lub więcej w porównaniu do silników wolnossących. Dodatkowe zwiększenie mocy jest osiągane poprzez zwiększenie masowego przepływu powietrza do silnika, co zwiększa jego moc i moment obrotowy.

Zwiększona wydajność paliwa 

Silniki z turbodoładowaniem zużywają mniej paliwa niż silniki wolnossące, ponieważ są bardziej wydajne w przekształcaniu paliwa w energię. Wyższe ciśnienie, które jest wytwarzane przez turbosprężarkę pomaga sprężać więcej powietrza do każdego cylindra niż byłoby to możliwe bez niej. Oznacza to, że do wytworzenia każdej jednostki mocy trzeba zużyć mniej paliwa, co znacznie poprawia wydajność paliwową.

Niższa temperatura silnika 

Nie jest tajemnicą, że samochody nagrzewają się, gdy prowadzisz je ciężko przez długie okresy czasu w warunkach ruchu ulicznego typu stop-and-go lub podczas wyścigów, gdzie maksymalna moc jest wymagana przy wyższych obrotach przez krótki czas (np. wyścigi drag).

Jeśli z Twoją turbosprężarką jest coś nie tak, to regeneracja turbosprężarek Poznań, jest miastem, w którym to zrealizujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*