Decydując się na wybudowanie domu jednorodzinnego, niekiedy nie mamy wyboru i stawiamy go w miejscu, w którym nie jest możliwe podłączenie obiektu do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji najsensowniejszym rozwiązaniem jest samodzielne wybudowanie szamba lub zaopatrzenie się w gotową konstrukcję w sklepie. Bezodpływowe zbiorniki plastikowe i betonowe są tanie pod względem inwestycyjnym, dlatego warto się zastanowić nad ich zakupem. Najpopularniejsze i najchętniej montowane jest szambo wielokomorowe, ponieważ w większości domów przebywa na co dzień co najmniej kilka osób.
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów zbiorników bezodpływowych, z których każdy posiada określone zalety i wady. Najczęściej są to szamba wykonane z betonu (ewentualnie żelbetonu) oraz tworzyw sztucznych. Te pierwsze charakteryzują się doskonałą szczelnością i wytrzymałością, zwłaszcza jeśli wybierzemy model o obniżonej nasiąkliwości. Ich istotną zaletą jest także wyjątkowo duża masa, dzięki czemu mamy pewność, że nie zostaną wypchnięte na powierzchnię przez wody gruntowe.
Jednocześnie jednak należy zauważyć, że szamba betonowe są stosunkowo trudne w montażu i ze względu na sporą wagę nie mogą zostać postawione w miejscach, do których dojazd samochodem dostawczym lub dźwigiem jest znacznie utrudniony lub niemożliwy. W takiej sytuacji alternatywą są lżejsze zbiorniki z plastiku (ważą jedynie ponad 100 kg). Ich montaż nie stanowi większego problemu, ale wymagają precyzyjnego zakotwiczenia w gruncie, bo w przeciwnym razie musimy się liczyć z tym, że po jakimś czasie zostaną wypchnięte (szczególnie gdy są puste). Jeśli zależy nam na najsolidniejszej konstrukcji dostępnej obecnie na rynku, to pomyślmy o dwukomorowych szambach betonowych 8m3 dostępnych na http://kamal-bet.pl/szamba-betonowe/8m3/.