Zanim rozpoczniemy stawianie pierwszych fundamentów, budowa domu wiąże się z mnóstwem formalności. Przebrnięcie przez nie to czasem nie lada wyzwanie. Jednak warto poświęcić czas i środki na to by zbudować wymarzony dom.
Na sam początek należy skupić się na analizie planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu dowiemy się jakie jest przeznaczenie użytkowe danej działki i czy nadaje się ona pod zabudowę. Określona jest tam dopuszczalna kubatura budynku, jego kształt, linie zabudowy oraz specyfika dachu.
Dokument ten jest niezbędny, kiedy jesteśmy w trakcie wybierania określonego projektu budowlanego. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje naszej działki, niezbędne jest ubieganie się o wydanie warunków zabudowy.
Kiedy już mamy decyzję o warunkach zabudowy musimy wybrać projekt domu. Możemy wybierać spośród wielu projektów obejmujących już kosztorys inwestorski w cenie. Wiele osób wybiera jednak indywidualnie przygotowywany projekt, który umożliwia budowę domu zgodnie z własnymi upodobaniami, co do rozmiarów oraz rozkładu pomieszczeń w domu.
W ostatnim czasie miała miejsce nowelizacja prawa budowlanego i nie ma już obowiązku zdobycia pozwolenia na budowę. Zamiast tego konieczna jest decyzja odnośnie warunków zabudowy. To znacznie upraszcza formalności i skraca czas przejścia przez wszystkie etapy przed rozpoczęciem budowy. Przyłączenie domu do wszystkich mediów oraz do drogi przynależnej można zorganizować już w późniejszym etapie, po rozpoczęciu budowy.
Szczegółowe informacje na temat kosztorysów są dostępne na https://www.budowlanekosztorysy.pl.