Najważniejsze normy i wytyczne dotyczące oświetlenia ewakuacyjnego

Najważniejsze normy i wytyczne dotyczące oświetlenia ewakuacyjnego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak oświetlić drogę ewakuacyjną?

Prawo jasno określa jakie wymagania musi spełniać obiekt budowlany, żeby być przystosowanym do ewakuacji w razie sytuacji awaryjnej. Do zagadnienia tego należy podejść z należytą starannością. Od tego, czy w razie przykładowo pożaru będą dostępne sprawne gaśnice zależy, czy uda się zdusić ogień w zalążku. A to w prosty sposób może uratować komuś życie.

Przystępując do zagadnień przeciwpożarowych, należy postępować według wytycznych zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej dla budynków. W budynkach trzeba przede wszystkim zadbać o wyznaczenie dróg ewakuacyjnych. Szlaki komunikacyjne powinny być wyposażone między innymi w sprawne oświetlenie ewakuacyjne, umożliwiające znalezienie kierunku w pomieszczeniach pozbawionych naturalnego oświetlenia.

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów oświetlenia, jak na przykład dostępnej w sklepie https://ledkos.pl/. Lampy takie należy również montować w budynkach, gdzie mogą przebywać osoby o ograniczonej możliwości poruszania się oraz w budynkach wysokich, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego. Oświetlenie musi być oczywiście podłączone do osobnej sieci elektrycznej, która będzie działać przez minimum godzinę od jej włączenia.

Drogi ewakuacyjne są bardzo ważnym elementem całego planu ewakuacji. Trzeba zadbać o to, by spełniały wszystkie normy i wytyczne określone w polskim prawie. Wybierajmy sprawdzonych dostawców oświetlenia i korzystajmy z porad fachowców podczas montażu w naszych budynkach. Na tym elemencie nie warto oszczędzać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*