Kiedy należy sprawdzić księgę wieczystą?

Kiedy należy sprawdzić księgę wieczystą?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Informacje zawarte w księdze wieczystej są w domniemaniu najbliżej stanu prawnego określonej nieruchomości. Podaje ona podstawowe dane, takie jak położenie, właściciel czy ewentualne obciążenia i hipoteki. Każda działka czy mieszkanie ma przypisany właściwy sobie, niepowtarzalny numer. Dzięki sprawdzeniu zawczasu jej stanu można zabezpieczyć się przed różnymi problemami.

Sytuacje, które wymagają sprawdzenia księgi wieczystej

Zawsze, gdy planowana jest zmiana stanu prawnego nieruchomości, powinna zostać poprzedzona sprawdzeniem ksiąg wieczystych. Najczęstszą sytuacją jest zakup mieszkania. Pozwoli to określić, co faktycznie nabędzie się przy podpisaniu umowy. Jeżeli ktoś z bliskich zmarł i należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, będzie można określić podstawę i udział we własności.

Innym przypadkiem jest potrzeba ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie pożyczki. Wówczas bank będzie interesował się przede wszystkim tym, czy nie ma zapisów o już istniejących wpisach obciążających. Dzięki temu, że powszechnie dostępne są elektroniczne księgi wieczyste, nie trzeba już specjalnie fizycznie stawiać się w sądzie, aby pobierać wypis. Aktualny stan można sprawdzić w każdym miejscu z dostępem do internetu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*