Jakie zawory najlepiej sprawdzą się do otwierania i zamykania przepływu cieczy?

Jakie zawory najlepiej sprawdzą się do otwierania i zamykania przepływu cieczy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy element instalacji hydraulicznej ma własne, określone zadanie. Odgrywa on istotną rolę i decyduje o sprawności całej instalacji, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo domowników i komfort życia. Bardzo istotną kwestią – jeżeli chodzi o instalację hydrauliczną – stanowi zamykanie i otwieranie przepływu cieczy. W tym celu warto stosować tak zwane zawory zwrotne grzybkowe, które są zaworami odcinającymi lub regulacyjnymi, chroniącymi przed ruchem wstecznym czynnika roboczego. Warto wiedzieć, że spośród zaworów grzybkowych wyróżnić można zawory jednogrzybowe lub dwugrzybowe, a także zawory szklankowe. Wszystkie zawory tego rodzaju są wyposażone w zamknięcie grzybkowe, które często jest również wspomagane sprężyną.

Co warto wiedzieć o zaworach grzybkowych?

Są one zbudowane z korpusu, w którym znajduje się gniazdo przylgowe odpowiednie dla elementu uszczelniającego. Uszczelnienie stanowi tutaj grzybek z uszczelką gumową lub też grzybek metalowy, który jest zamocowany na trzpieniu. Zawory grzybkowe składają się także z dławicy, która stanowi uszczelnienie trzpienia względem korpusu. Warto wiedzieć, że zawory z gumowymi uszczelkami są stosowane tylko w przypadku wody zimnej, natomiast zawory z grzybkami mosiężnymi z uszczelnieniami teflonowymi lub też metalowymi są stosowane do wody gorącej. 

Mogą one również posiadać korpusy wykonane z żeliwa lub stali kwasoodpornej. Na rynku znajdziemy także produkty wykonane ze stali węglowej. Istotną kwestią podczas wyboru jest jakość oraz precyzja wykonania elementów zaworu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*