Jakie są najczęściej stosowane filamenty w druku 3D?

Jakie są najczęściej stosowane filamenty w druku 3D?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele różnych rodzajów filamentów dostępnych do druku 3D, a można je podzielić na dwie główne kategorie: termoplasty i termoutwardzalne. Termoplasty to materiały, które mogą być przetopione i ponownie wykorzystane, natomiast termoutwardzalne to materiały, które nie mogą być przetopione.

Najczęściej stosowanymi filamentami w druku 3D są:

PLA

Kwas polimlekowy to biodegradowalny termoplastyczny poliester alifatyczny pochodzący z zasobów odnawialnych, takich jak skrobia kukurydziana, korzenie tapioki, wióry czy skrobia. Filament jest dostępny w szerokiej gamie kolorów i wykończeń. Jest często używany do prototypów, ponieważ można go łatwo wydrukować i poddać postprocesowi przy użyciu minimalnego sprzętu. PLA nie ma jednak dużej wytrzymałości na rozciąganie. Może się również odkształcać, gdy jest drukowany na rozgrzanym podłożu lub gdy temperatura druku jest zbyt niska lub zbyt wysoka.

HIPS

Polistyren o wysokiej udarności jest sztywnym termoplastycznym tworzywem sztucznym, które może być formowane wtryskowo lub wytłaczane w wielu różnych kształtach. Jest on powszechnie stosowany do produkcji takich produktów jak nakrętki do butelek, zabawki i materiały opakowaniowe. HIPS ulega biodegradacji i może być łatwo poddany recyklingowi wraz z innymi tworzywami sztucznymi. Ten filamanet można nabyć przykładowo na stronie https://enoztech.pl/sklep-online/filamenty/hips/.

PETG

PETG to skrót od Polyethylene terephthalate glycol-modified i ma doskonałe właściwości mechaniczne, dzięki czemu nadaje się do szczegółowych wydruków z cienkimi ściankami i miejscami o dużym naprężeniu, takimi jak wsporniki i narożniki. Ma również dobrą odporność na uderzenia w porównaniu z innymi tworzywami sztucznymi, takimi jak ABS czy PLA, co czyni go idealnym do stosowania w zabawkach i częściach samochodowych.

ABS

Akrylonitrylowy styren butadienowy (ABS) to kolejny popularny wybór wśród hobbystów ze względu na łatwość użycia i stosunkowo dobry stosunek wytrzymałości do sztywności. Ma nieprzejrzysty biały wygląd, który może być zabarwiony przy użyciu barwników w procesie wytłaczania, co daje ładny połysk po wydrukowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*