Jakie monitory wybrać do tworzenia grafiki?

Jakie monitory wybrać do tworzenia grafiki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzęt, który będzie wykorzystywany do zadań z zakresu grafiki komputerowej, jest znacznie bardziej wymagający od przeciętnego komputera biurowego. Musi spełnić konkretne warunki, gdyż w przeciwnym razie nasz pracownik nie będzie w stanie wyprodukować wysokiej jakości rezultatów. Niezależnie od tego, czy kupimy droższe komputery stacjonarne, czy też zdecydujemy się na tanie laptopy, będą one musiały cechować się odpowiednimi parametrami technicznymi. W przeciwnym razie nie będą się nadawać do naszego biura.

Jakimi parametrami technicznymi powinien cechować się monitor dla grafika?

Pierwszą kwestią jest rodzaj matrycy w danym monitorze, gdyż to od niej w duże mierze zależy jakość wyświetlanego obrazu. Typ TN znajdziemy głównie w najtańszych modelach. O ile jest wystarczający do zwykłej pracy biurowej, graficy komputerowi powinni wystrzegać się takich monitorów. Najlepiej, jeżeli zakupimy ekrany IPS, które świetnie sprawdzają się do pracy kreatywnej. Wiernie odwzorowują barwy i oferują szerokie kąty widzenia. Dzięki nim możliwe będzie dojrzenie intensywnych kontrastów oraz głębokiej czerni. Zalecane jest wybieranie takich monitorów, które posiadają matową powierzchnię ekranu. W ten sposób można uniknąć niechcianych odbić.

Równie ważne są rozmiary ekranu, na którym ma pracować grafik komputerowy. Minimalna wielkość monitora do pracy graficznej wynosi około 24 cali. Oprócz tego musi on działać w wystarczająco dużej rozdzielczości. Jeżeli wynosi ona mniej niż 1600 x 900 pikseli (HD+) to takie urządzenie nie nada się do tworzenia grafiki. Lepsza będzie rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli, która wystarczy do projektowania wszelkich multimediów poza tymi najbardziej zaawansowanymi. Dla nich niezbędny będzie jeszcze większy monitor. Oczywiście cena takiego urządzenia będzie odpowiednio wzrastała. Aby ograniczyć nasze wydatki, najlepiej postawić na komputery poleasingowe. Jest to stosunkowo tani sposób na zdobycie dobrej jakości sprzętów do pracy w biurze.

W przypadku urządzeń przeznaczonych do pracy graficznej kluczowy jest gamut. Jest to przestrzeń barw, czyli wszystkie kolory, jakie dany monitor jest w stanie wyświetlić. Szukając właściwych ekranów, musimy skupić się na tych, które oferują jak największe spektrum kolorystyczne. Obecność palety AdobeRGB jest warunkiem minimalnym, który musi spełnić wybrany przez nas sprzęt. Warto rozważyć modele, oferujące możliwość swobodnej kalibracji kolorów. Będziemy mogli je zmodyfikować na własną rękę tak, aby, jak najlepiej odpowiadały rzeczywistości.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*