Żeby móc pracować przy UTB (czyli urządzeniach transportu bliskiego), trzeba w pierwszej kolejności przejść odpowiednie szkolenia. Żadna firma ani żaden pracodawca nie dopuści nas w pobliże podobnych urządzeń, jeśli nie zdobędziemy odpowiednich kwalifikacji z nimi związanych. Jest to wymóg prawny, a jego łamanie może skutkować nie tylko wysoką karą pieniężną, a nawet – w najbardziej rażących przypadkach – karą więzienia. Dlatego chcąc rozpocząć swoją przygodę na tych majestatycznych maszynach, należy odbyć szkolenia z obsługi UTB.
Składają się one z części teoretycznej, przypominającej formą wykłady oraz praktycznej, podczas której faktycznie będziemy mogli zapoznać się z maszyną. Wybór odpowiedniej firmy prowadzącej szkolenia gra tutaj dużą rolę, gdyż finalnie będziemy musieli przejść egzamin państwowy uprawniający do pracy przy UTB, ich eksploatacji i dozoru. Dopiero po jego zdaniu otrzymamy odpowiednie kwalifikacje, więc lepiej upewnić się, że wybierzemy szkoleniowca, który dobrze nas przygotuje do testów.
Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Jako że UTB budzą taki sam respekt, jakie stwarzają niebezpieczeństwo, powinniśmy potrafić określić ich stan zużycia i optymalnego przygotowania do pracy. Jednym z podstawowych badań przeprowadzanych na tego typu maszynach jest kontrola i atestacja zawiesi, której również możemy nauczyć się na kursie. Jest to jeden z kilku ważnych testów, które należy regularnie przeprowadzać, jeśli korzystamy z pomocy UTB.