Jak prać pościel?

Jak prać pościel?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systematycznie prana pościel jest wolna od wszelkich szkodliwych dla zdrowia bakterii czy roztoczy. Warto wiedzieć, że tego rodzaju drobnoustroje mogą być przyczyną różnego rodzaju alergii i znacznie obniżać jakość naszego snu. Poszczególne elementy pościeli, takie jak kołdra, poduszka i poszewki, z upływem czasu zbierają także naskórek, pot, kurz i resztki jedzenia czy płynów ustrojowych. Wszystkie te nieczystości należy regularnie eliminować, piorąc pościel przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Największe znaczenie ma rodzaj materiału

Zazwyczaj wystarcza prać pościel co kilkanaście dni, ale w przypadku alergików ten czas powinien być skrócony do tygodnia. Wszystko po to, aby nie nasilać dokuczliwych dolegliwości. Co innego, gdy w łóżku przebywa osoba obłożnie chora. Wówczas rzeczą naturalną jest zmiana pościeli nawet co dwa dni. Warto podkreślić, że pranie jest konieczne nie tylko w przypadku używanego, ale również zupełnie nowego produktu, wyjętego prosto z opakowania. Na rynku znajdziemy poszewki wykonane z różnych materiałów, dlatego każda z nich wymaga nieco innego potraktowania w pralce.

Przed włożeniem pościeli do bębna zawsze trzeba się zapoznać z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce – w większości przypadków wymagane jest pranie na lewej stronie, koniecznie z zamkniętym zamkiem. Dzięki temu bowiem materiał długo zachowuje kolor i nie mechaci się. Pościel bawełniana 200×220, a także ta wykonana z kory, satyny czy flaneli dobrze znosi pranie w temperaturze 40 stopni.

Z kolei modele jedwabne są znacznie delikatniejsze i wymagają 30 stopni, a lniane można prać w zasadzie w dowolnej temperaturze. Jeśli chodzi o satynę i flanelę, unikajmy wybielaczy, a zamiast nich stosujmy płyn do płukania. Na koniec warto jeszcze dodać, że pościel musi być prana sama, bez żadnych ręczników czy ubrań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*