Jak podłączyć paski ledowe?

Jak podłączyć paski ledowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Paski ledowe można wykorzystać do oświetlania mnóstwa pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Nadadzą się zarówno jako oświetlenie dekoracyjne, jak również główne. Można użyć ich na przykład jako dodatkowe oświetlenie nad lustrem łazienkowym, ale także jako główne oświetlenie w kuchni bądź pokoju do spania. Poniżej podajemy praktyczne informacje na temat możliwości podłączania pasków LED do prądu, ponieważ robi się to w nieco inny sposób, niż standardowe oprawy oświetleniowe.

Dobór zasilacza

Zanim podłączymy nasz pasek bądź profil LED, musimy posiadać odpowiedni zasilacz. Znakomita większość tego typu oświetlenia zasilana jest niskim napięciem 12 V, które jest bezpieczne w razie bezpośredniego dotknięcia przewodów. Właśnie dlatego paski ledowe można wykorzystać np. w łazience. Przyjmuje się, że na każdy metr paska LED potrzebne jest w okolicach 500 mA prądu, choć zależy to od konkretnego produktu. Należy więc sprawdzić to przed zakupem zasilacza, a następnie wybrać produkt, który koniecznie będzie posiadał pewien zapas mocy.

Podłączenie przewodów

Paski ledowe można podłączać poprzez lutowanie, ale również specjalnego rodzaju kostki. W pierwszym przypadku, gdy obetniemy pasek na odpowiednią długość, należy zeskrobać z końcówki warstwę izolacyjną i dokonać lutowania. Założenie kostki odbywa się w ten sam sposób i nie wymaga posiadania lutownicy, cyny, ani też nie wymaga umiejętności lutowania. Kable najlepiej poprowadzić w taki sposób, by były niewidoczne dla oka. Wtedy będzie to wyglądać najbardziej estetycznie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*