Impregnacja butów – na czym polega?

Impregnacja butów – na czym polega?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obuwie wykonane ze skóry, nubuku, zamszu czy weluru powinno być regularnie impregnowane. Dotyczy to w szczególności modeli noszonych jesienią oraz zimą, takich jak choćby botki, sztyblety, kozaki, wysokie brogsy czy wersje typowo outdoorowe. W przeciwnym razie będą nadmiernie podatne zarówno na przemoczenie, jak i szkodliwe działanie soli drogowej czy nawet przesuszenie. Do impregnowania butów doskonale nadaje się m.in preparat w sprayu, który można wyjątkowo szybko rozprowadzić po powierzchni materiału. Dostępny jest on na  https://multirenowacja.pl/nano-protector-spray-400ml-high-tech-protektor-idealna-impregnacja-butow.html.

Rodzaj materiału ma duże znaczenie

Impregnacja polega na nałożeniu na obuwie wybranego środka chemicznego bądź naturalnej substancji w celu uodpornienia jego warstwy zewnętrznej na wszelkie niekorzystne czynniki. Staje się ono dodatkowo ponadprzeciętnie wytrzymałe oraz trudne do zabrudzenia, co przekłada się bezpośrednio na wysoki komfort użytkowania i gwarancję tego, że będzie nam służyło przez minimum kilka długich sezonów.

W przypadku eleganckich modeli wykonanych ze skóry licowej zaleca się impregnację tłuszczową za pomocą olejku mineralnego, wosku oraz pasty żywicznej. Oto poszczególne etapy:

– dokładne oczyszczenie powierzchni buta z kurzu i brudu (najlepiej szczotką z końskim włosiem)

– usunięcie terpentyną i miękką ściereczką starej warstwy 

– zaaplikowanie olejku i odczekanie kilku godzin

– natłuszczenie skóry woskiem (ewentualnie pastą)

– precyzyjne wypolerowanie całości 

Jeśli natomiast chodzi o obuwie zamszowe czy nubukowe, to do jego impregnacji warto stosować wyłącznie dedykowane preparaty w sprayu bądź gąbce. Tutaj używanie jakichkolwiek wilgotnych środków mogłoby bowiem negatywnie wpłynąć na estetykę materiału.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*