Eksploatacja samochodu – co i kiedy musisz wymienić?

Eksploatacja samochodu – co i kiedy musisz wymienić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana części i ich częstotliwość powinna różnić się w zależności od tego, w jakim stanie jest pojazd, który posiadamy. Jasne jest to, iż nowy samochód z założenia wymagać będzie mniejszych nakładów naprawczych, niż jego starszy odpowiednik. Z drugiej strony, im wcześniej i bardziej regularnie zaczniemy dbać o perfekcyjny stan techniczny auta, tym dłużej będzie ono nam służyć. Co istotne, rutynowe serwisowanie wpłynie także na mniejszy spadek wartości rynkowej auta, wraz z jego starzeniem się.

Jednymi z najbardziej poddanych eksploatacji elementów są nieustannie wykorzystywane podczas uruchomienia pojazdu i poruszania się nim. Do tej kategorii zaliczyć możemy wszelkie filtry powietrza, klocki hamulcowe, opony, amortyzatory, wahacze, sprzęgło oraz płyny samochodowe. Zaznaczmy jednak, iż większość z nich wymagać będzie wyłącznie profesjonalnych przeglądów, na których mechanik będzie mógł określić ich stan i – ewentualnie – naprawić poszczególne elementy. Z kolei, takie materiały, jak opony czy układ hamulcowy, chcąc nie chcąc wymagać będą od nas rutynowych wymian. Tylko one, w momencie gdy części cechować się będą granicznym zużyciem pozwolą nam zapewnić bezpieczeństwo na drodze oraz komfort jazdy.

Wymagane jest to, aby opony wymieniane były co sezon. Mamy możliwość z korzystania z całosezonowych gum, jednak dużo lepszą przyczepnością i trwałością charakteryzują się te, stricte dedykowane danym porom roku. Do wymiany koła dojść powinno przed tym, zanim głębokość bieżnika osiągnie 1,6 mm. Z kolei, układ hamulcowy warto wymienić po – mniej więcej – dwóch latach eksploatacji, choć tutaj też zależy to od stylu jakim jeździmy.

Duży wybór części i akcesoriów samochodowych znajdziesz np. w sklepie internetowym Moto Expert Sklep.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*