Czym są obiekty kubaturowe?

Czym są obiekty kubaturowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku budowy nieruchomości istnieje szereg różnych pojęć związanych ze skalą inwestycji, typem budowanych konstrukcji oraz ich bezpieczeństwem. Firmy podejmujące się realizacji poszczególnych budów, specjalizują się zwykle w kilku takich typach. Profesjonalizacja zakresu działania pozwala im na podejmowanie się konkretnych zleceń w obrębie różnych obiektów. Czego na tym polu dotyczą inwestycje stricte kubaturowe?

Czym jest budownictwo kubaturowe i jakimi cechami się charakteryzuje?

Obiekty kubaturowe to obok budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego, najpopularniejsza w Polsce gałąź gospodarki budowlanej. Definicję nieruchomości tego typu podał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, precyzując dokładnie to, czym są takie obiekty i co je wyróżnia. Główną ich cechą jest przede wszystkim specyficzna objętość. Duże rozmiary, ogromna powierzchnia i charakterystyczny typ konstrukcyjny niezwiązany w żaden sposób z sektorem mieszkaniowym.

Współczesne obiekty kubaturowe to nieruchomości, które nie muszą być budowane trwale. Mogą one stanowić budynki klasycznego handlu, usług, konstrukcje żelbetowe pod działalność przemysłową, ale i być obiektami tymczasowymi. Dobrym przykładem kubaturowej konstrukcji jest np. hala tworzona pod potrzeby wydarzenia biznesowego, turystycznego czy artystycznego, która po jego zakończeniu, zostanie rozłożona i wykorzystana w innym miejscu. Co ważne, wyznacznikiem kubaturowości inwestycji jest także jej długość, więc do grupy tej można również zaliczyć ciągi kanalizacyjne czy linie energetycznie, mimo, że nie stanowią one nieruchomości w typowym tego słowa brzmieniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*