Na rynku budowy nieruchomości istnieje szereg różnych pojęć związanych ze skalą inwestycji, typem budowanych konstrukcji oraz ich bezpieczeństwem. Firmy podejmujące się realizacji poszczególnych budów, specjalizują się zwykle w kilku takich typach. Profesjonalizacja zakresu działania pozwala im na podejmowanie się konkretnych zleceń w obrębie różnych obiektów. Czego na tym polu dotyczą inwestycje stricte kubaturowe?
Obiekty kubaturowe to obok budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego, najpopularniejsza w Polsce gałąź gospodarki budowlanej. Definicję nieruchomości tego typu podał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, precyzując dokładnie to, czym są takie obiekty i co je wyróżnia. Główną ich cechą jest przede wszystkim specyficzna objętość. Duże rozmiary, ogromna powierzchnia i charakterystyczny typ konstrukcyjny niezwiązany w żaden sposób z sektorem mieszkaniowym.
Współczesne obiekty kubaturowe to nieruchomości, które nie muszą być budowane trwale. Mogą one stanowić budynki klasycznego handlu, usług, konstrukcje żelbetowe pod działalność przemysłową, ale i być obiektami tymczasowymi. Dobrym przykładem kubaturowej konstrukcji jest np. hala tworzona pod potrzeby wydarzenia biznesowego, turystycznego czy artystycznego, która po jego zakończeniu, zostanie rozłożona i wykorzystana w innym miejscu. Co ważne, wyznacznikiem kubaturowości inwestycji jest także jej długość, więc do grupy tej można również zaliczyć ciągi kanalizacyjne czy linie energetycznie, mimo, że nie stanowią one nieruchomości w typowym tego słowa brzmieniu.