Czy wiek przedszkolny to dobry czas na naukę języka?

Czy wiek przedszkolny to dobry czas na naukę języka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znajomość języka obcego to w dzisiejszych czasach podstawa, jeśli chce się znaleźć dobrą pracę czy swobodnie podróżować po świecie. Co istotne, umiejętność posługiwania się np. angielskim, niemieckim lub hiszpańskim można posiąść już w bardzo młodym wieku. Optymalnym rozwiązaniem jest po prostu otoczenie dziecka drugim językiem – zarówno w trakcie wykonywania przez nie codziennych czynności, jak i rozmów. Wielu rodziców wysyła też swoje pociechy w wieku przedszkolnym na różne zajęcia oraz kursy prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli.  

Największe znaczenie ma systematyczność i wszechstronność zajęć

Okres przedszkolny jest etapem, na którym młody człowiek w tempie ekspresowym poznaje świat i chłonie wszelkie informacje. Nabywa wtedy również dużo nowych umiejętności i powoli zaczyna się porozumiewać z otoczeniem za pomocą słów. Z tego powodu jest to wręcz idealny czas na rozpoczęcie nauki języka obcego. Warto pomyśleć zwłaszcza o kolorowej książce dla 2-3 latka po angielsku, którą będziemy mu czytać w wolnej chwili. Można też z powodzeniem zapisać go na wybrane zajęcia językowe.

Pamiętajmy jednak, że poziom musi być idealnie dopasowany do możliwości malucha. W przypadku tak młodych kursantów najbardziej efektywnymi metodami nauczania są te, które polegają na osłuchiwaniu się z językiem i paletą występujących w nim dźwięków (np. technika audiolingwalna czy Helen Doron). Pozwala to bowiem szybciej i znacznie łatwiej nauczyć się właściwej wymowy.

Takie ćwiczenia koniecznie muszą być różnorodne, niezwykle kolorowe i pełne pomocy dydaktycznych w postaci rymowanek, piosenek, łamigłówek czy zabaw. Na koniec dodajmy, że efektywność przyswajania języka obcego zależy w dużej mierze od systematyczności – dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Na https://bookids.pl/ksiazki/kategoria-wiekowa/przedszkolaki można znaleźć książki, która ułatwią maluchowi naukę w domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*