Za pomocą jakich rozwiązań można sprawdzić jakość odlewów i złącz spawanych?

Za pomocą jakich rozwiązań można sprawdzić jakość odlewów i złącz spawanych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Konstrukcje metalowe wytwarzane są przy użyciu gotowych odkuwek lub odlewów, łączonych za pomocą spawów. Korzystanie z badań nieniszczących NDT pozwala sprawdzić jakość zastosowanych materiałów i połączeń oraz wykryć wszelkiego rodzaju wady. Obecnie stosuje się kilka metod badawczych wykorzystywanych m.in. w przemyśle budowlanym i stoczniowym.

Wykorzystanie ultradźwięków do wykrywania wad w złączach spawanych

Do wykrywania wad w złączach spawanych doskonale nadaje się badanie ultradźwiękami UT. Przeprowadzenie analizy fal akustycznych rozchodzących się w danym obiekcie pozwala wykryć występujące pęknięcia lub rozwarstwienia. Do wykonywania pomiarów wykorzystuje się urządzenie nazywane defektoskopem, wytwarzające fale o częstotliwości w zakresie od 20 kHz do 15 mHz. Badanie to charakteryzuje się dużą skutecznością, jest także tanie, szybkie i bezpieczne dla operatora.

Charakterystyka badań magnetyczno-proszkowych

Analizowanie jakości złącz spawanych, odkuwek i odlewów umożliwiają także nieniszczące badania magnetyczno-proszkowe MT. Strumień magnetyczny emitowany podczas prowadzonych czynności pozwala wykryć pęknięcia i inne wady występujące na kontrolowanej powierzchni. Szczegółowe informacje na temat tej metody dostępne są choćby na stronie https://ndtgorka.com.pl/badania-magnetyczno-proszkowe/. W zależności od preferencji możliwe jest zastosowanie metody barwnej lub fluorescencyjnej. W przypadku pierwszej obserwacje i pomiary wykonywane są przy świetle dziennym. Druga metoda o większej czułości wymaga zastosowania ultrafioletu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*