Stylowy pokój dziecięcy w kilku prostych krokach

Stylowy pokój dziecięcy w kilku prostych krokach
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenie pokoju dla dziecka stanowi dla wielu rodziców ogromne wyzwanie. Przestrzeń ta musi bowiem być nie tylko sypialnią, ale również miejscem do zabawy oraz nauki. Konieczne jest zatem dokładne przemyślenie całej aranżacji, a następnie wydzielenie kilku odrębnych stref i wyposażenie wnętrza w odpowiednie meble, odznaczające się wysoką ergonomią i estetyką wykonania. Warto pomyśleć choćby o modułowych biurkach czy pufkach dla dzieci. Oprócz tego nie obejdzie się bez ciekawych, przykuwających wzrok elementów dekoracyjnych. 

Podział na strefy to podstawa udanej aranżacji

Pokój dziecka jest wnętrzem wyjątkowym, ponieważ spełnia kilka odrębnych funkcji. Z tego względu w pierwszej kolejności niezwykle ważny jest jego podział na poszczególne strefy – do wypoczynku, nauki oraz zabawy. W tej pierwszej, zwanej sypialną, powinno się znaleźć przede wszystkim wygodne łóżko jednoosobowe. Zaleca się, aby zostało ono umieszczone w cichym i spokojnym kącie pomieszczenia, ale nie pod oknem ani naprzeciwko drzwi wejściowych do pokoju. Z kolei w strefie przeznaczonej do zabawy należy postawić pojemniki z zabawkami i niewielki stolik, tak aby dziecko miało wygodne miejsce do malowania czy rysowania. Jeśli zaś chodzi o kąt do nauki, to najlepiej zlokalizować go bezpośrednio pod oknem, ponieważ zapewnia ono stały dopływ naturalnego światła słonecznego. Dzięki temu maluchowi w trakcie np. czytania nie będą się męczyły oczy. W tej przestrzeni musi się znaleźć biurko i wygodne krzesło z regulowanym oparciem. W przypadku noworodków i bardzo małych dzieciaków, które jeszcze nie chodzą do przedszkola, można się ograniczyć do dwóch stref – jednej przeznaczonej do snu, a drugiej do zabawy. 

Ergonomiczne meble gwarancją udanego wypoczynku i efektywnej nauki

W strefie przeznaczonej do nauki konieczne jest postawienie biurka o wymiarach 60-80 cm szerokości, 90-125 cm długości oraz 70-80 cm wysokości. Tego rodzaju mebel powinien mieć regulowaną wysokość blatu, tak aby można go było łatwo przystosować do wzrostu dziecka. Optymalnym wyborem są modele z wydzieloną przestrzenią na laptop i tzw. nadstawką, dającą dodatkowe miejsce do segregacji książek czy zeszytów szkolnych. Drugim elementem niezbędnym w tej strefie jest komfortowy fotel na kółkach z ergonomicznym oparciem i miękkim siedziskiem (z regulacją), a także podłokietnikami. Jeśli chodzi o łóżko, to pamiętajmy o tym, że jego wybór ma największe znaczenie dla komfortu malucha, który przecież nie będzie na nim jedynie spał, ale też czytał, grał w gry na telefonie i przeglądał strony internetowe w laptopie. Z tego powodu warto zdecydować się na konstrukcję z zagłówkiem, na której można wygodnie oprzeć głowę.

Innym elementem, jaki powinien posiadać ten mebel, jest szybko i łatwo wysuwająca się szuflada na pościel (w formie pojemnika). Jeśli nasze dziecko lubi od czasu do czasu urządzać nocne imprezy ze znajomymi, warto również zadbać o dodatkowe spanie w postaci specjalnego drewnianego blatu wysuwanego spod łóżka. Inne niezbędne meble w pokoju dziecka to m.in. niewielka szafa na ubrania i wszelki sprzęt (np. sportowy lub muzyczny) z drzwiami przesuwnymi, regały z niskimi półkami przeznaczonymi na zabawki i bibeloty czy stolik służący jako miejsce do rysowania i malowania. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza odrobinę oryginalności, to powinniśmy też pomyśleć o kulkach styropianowych do puf i wypełnieniu nimi kolorowych siedzisk wykonanych z miękkiej skóry. 

Odpowiednia kolorystyka i elementy dekoracyjne jako kropka nad i

Niezwykle istotnym etapem w trakcie urządzania pokoju dziecka jest wybór właściwej kolorystyki ścian. Z powodzeniem możemy się zdecydować na wyraziste i nasycone kolory, ponieważ doskonale ożywią one pomieszczenie. Doskonałym wyborem są zatem różne odcienie błękitu, różu, zieleni, fioletu, a nawet żółci. Jeśli postawimy na biel, to konieczne będzie jej przełamanie za pomocą ciekawych elementów dekoracyjnych, takich jak choćby kolorowe naklejki, tapety, tablice interaktywne (np. mapy świata czy zwierząt), a także wielobarwne magnesy w interesujących kształtach. Pamiętajmy jedynie o tym, aby wszelkie ozdoby współgrały ze stylistyką całego wnętrza. Inne pożądane dekoracje w pokoju malucha to m.in.:

– pluszowe maskotki stojące na półkach lub jedna duża maskotka leżąca na łóżku

różnorodne plakaty – np. zespołów sportowych i muzycznych albo filmowe

– figurki superbohaterów lub postaci z bajek 

– pięknie ozdobione poduszki, zasłony i inne tekstylia (np. miękkie dywany z grubym i długim włosiem typu shaggy)

– zdjęcia oraz obrazki oprawione w ramki o fantazyjnych kształtach i kolorach

– kufry, pojemniki i skrzynie służące do przechowywania zabawek i drobiazgów 

– balony napełnione helem

Ciekawym rozwiązaniem jest także samodzielne wykonanie dekoracji, które można zrobić np. z różnokolorowych guziczków, lampek choinkowych, piłeczek pingpongowych, włóczek, kredek oraz papieru samoprzylepnego. Niezwykle interesującym pomysłem jest zwłaszcza wykonanie małych zwierzątek origami i powieszenie ich na nitkach przy lampce stojącej obok łóżka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*