Początek sezonu grillowego najlepiej rozpocząć ze świeżym, czystym i pachnącym grillem. Większość z nas zapewne pomyśli w tym momencie i wycieczce do sklepu i zakupie nowego grilla. Okazuje się jednak, że stary można bardzo łatwo przywrócić do dawnej świetności. Trzeba tylko wykorzystać odpowiednie środki chemiczne i poświęcić trochę czasu, a nasz grill będzie znów wyglądał tak, jakby dopiero co został przywieziony ze sklepu. Stworzyliśmy krótki poradnik, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kwestii czyszczenia grilli.
Podczas pieczenia steków bądź kiełbasek wydziela się z nich bardzo duża ilość tłuszczu, która spływa na dolne partie i tam zastyga. Tego typu pozostałości usunąć jest bardzo trudno i konwencjonalnymi metodami lepiej nawet nie próbować. Możemy w ten sposób tylko zdrapać lakier ochronny, co doprowadzi do bardzo szybkiej korozji. Najlepiej użyć specjalnej chemii, którą można kupić np. tutaj: https://www.higiena.net.pl/srodki-do-mycia-grilli-i-piekarnikow,2,13922. Środki tego typu rozpuszczają tłuszcz błyskawicznie i pozwalają usunąć go za pomocą zwykłej ściereczki. Przydadzą się też do czyszczenia piekarników.
Czasami fragmenty węgla drzewnego tak mocno przywierają do powierzchni, że trudno je oderwać. Tutaj dobrym sposobem wydaje się podgrzanie ich do wyższej temperatury, a następnie usunięcie pogrzebaczem. Można wrzucić na palenisko nieco drewna i podpalić je, co spowoduje rozgrzanie wszystkich pozostałości i znacznie ułatwi ich usunięcie. Później, gdy grill ostygnie, możemy łatwo wyczyścić powierzchnię paleniska na błysk.