Powszechność połączeń śrubowych zaowocowała powstaniem wielu typów i rodzajów śrub, pozwala to na właściwe dostosowanie łącznika do zastosowania.
Podczas wyboru śruby należy zwrócić uwagę na kilka czynników.
Podstawowym jest rozmiar śruby i rodzaj jej gwintu. Rozmiar podaje się za pomocą dwóch parametrów, jest to jej średnica oraz skok gwintu, czyli w przybliżeniu długość na jaką wkręci się śruba po tym jak wykonamy nią jeden obrót. Przykładowo śruba o średnicy 6 mm i skoku 1,5 mm, posiada oznaczenie 6 x 1,5.
Rodzajów gwintów jest niezwykle dużo. W większości stosowanych w Europie śrub spotkamy metryczny gwint o zarysie trójkątnym , taka śruba będzie oznaczona literą M i w naszej przykładowej, wcześniej wspomnianej śrubie, opiszemy ją jako M6 x 1,5. Innymi rodzajami są np. gwinty calowe, stosowane głównie w USA i GB, lub stosowane do śrubowych połączeń ruchomych, jak elementy robocze podnośników śrubowych, czy precyzyjne śruby nastawne śruby trapezowe.
Nieco mniej istotną kwestią, na która także trzeba zwrócić uwagę jest kształt łba, a więc i narzędzia jakim będziemy ją montować i to na jakiej jej części nacięto gwint, istotna też jest jej długość.
Na koniec należy omówić jeszcze jedną bardzo ważną kwestię jaką jest klasa wytrzymałości śruby, zwykle wybita jest na łbie śruby i można z niej odczytać minimalną wytrzymałość na rozciąganie i granicę plastyczności śruby, czyli mówiąc w skrócie siły jakie mogą działać na śrubę bez jej uszkodzenia. Klasa zapisywana jest jako dwie cyfry oddzielone kropką, np. 5.6 gdzie pierwsza oznacza podzieloną przez sto wytrzymałość na rozciąganie (na przykład cyfra 5 oznacza 500 N/mm2), a druga oznacza granicę plastyczności, której dokładną wartość otrzymamy gdy pomnożymy obie liczby z oznaczenia klasy, a następnie pomnożymy wynik przez dziesięć (w podanym przykładzie 5x6x10=300 N/mm2).