Rodzaje opon letnich

Rodzaje opon letnich
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór letnich opon do samochodu nie jest sprawą łatwą. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów ogumienia. Aby nie popełnić błędu i kupić wysokiej jakości produkt należy dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne modele i jakie są ich najważniejsze właściwości.
Koncerny oponiarskie mają do zaoferowania swoim klientom opony należące do trzech klas. W najwyższej klasie premium znaleźć można opony przeznaczone dla kierowców, którzy dużo jeżdżą i potrzebują produktu bezpiecznego i komfortowego. Ogumienie klasy średniej powinny wybierać osoby, które pokonują sporo kilometrów jednak preferują raczej spokojny styl jazdy. Opony z najniższej klasy ekonomicznej oferowane są klientom, którzy jeżdżą sporadycznie, dlatego nie potrzebują produktów o najwyższej jakości.

Analizując różne rodzaje opon letnich, warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę do jakiej należy dane ogumienie, ale również na zastosowany bieżnik. W ofercie producentów znaleźć można m.in. opony z bieżnikiem symetrycznym. Dzięki temu, że wcięcia są identyczne po obu stronach opony może ona być zakładana w dowolny sposób. W przypadku bieżnika asymetrycznego bieżnik wygląda inaczej po stronie wewnętrznej i zewnętrznej, dlatego też opona musi być założona odpowiedni sposób. Tylko wtedy będzie gwarantować bezpieczeństwo i przyczepność. Większość aktualnie sprzedawanych opon posiada dodatkowo bieżnik kierunkowy. Oznacza to, że na oponie znajduje się informacja w jakim kierunku opona powinna się toczyć. Nieprawidłowy montaż będzie skutkował przede wszystkim gorszym odprowadzaniem wody podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

Żeby kupić odpowiednią oponę do swojego samochodu należy także dobrać jej rozmiar. W związku z tym, że występuje wiele rodzajów ogumienia, warto nauczyć się czytać oznaczenia znajdujące się na boku każdego modelu. Weźmy za przykład oponę letnią 195 55 r15, ma szerokość 195 milimetrów, wysokość profilu 55 procent, osnowę radialną i jest przeznaczona do felg o średnicy 15 cali. Znajomość tych parametrów pozwala na łatwy dobór ogumienia do swojego samochodu i porównanie produktów oferowanych przez poszczególnych producentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*