Afazja – co warto wiedzieć?

Afazja – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Afazja jest zaburzeniem komunikacyjnym, które wynika z uszkodzenia tych części mózgu, które kontrolują język. Afazja może być spowodowana przez udar, uraz lub chorobę, lub może rozwijać się powoli w czasie jako wynik normalnego starzenia się.

Istnieje wiele różnych typów afazji:

Amnezja 

W tym typie afazji, ludzie mają problemy z zapamiętaniem słów lub ujęciem myśli w słowa. Osoby z amnezją mogą mieć również problemy ze zrozumieniem tego, co mówią do nich inni.

Anomia 

Ten typ afazji powoduje, że ludzie tracą swoje słownictwo. Osoby te mogą mieć trudności z przywołaniem słów oznaczających wspólne przedmioty lub opisaniem czynności, które chcą wykonać. Osoby z anomią mogą mieć również problemy z czytaniem i pisaniem, ponieważ mają trudności z dopasowaniem liter i dźwięków do siebie w celu utworzenia słów.

Apraksja 

Osoby z apraksją mają problemy z używaniem języka, nawet jeśli rozumieją, co mówią inni; mogą jednak używać gestów lub obrazów podczas komunikowania się z innymi i mogą sprawiać wrażenie upośledzonych umysłowo, gdy mówią na głos (mowa ekspresyjna). Osoby cierpiące na apraksję zazwyczaj nie mają problemów ze zrozumieniem mowy innych osób (mowa receptywna), ale mogą mieć trudności z tworzeniem języka mówionego, mimo że rozumieją, co mówią inni.

Jeśli poszukujesz pomocy specjalisty w tym zakresie, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: http://puer-zawiercie.pl/Neurologopedia.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*