Projektowanie pomieszczeń czystych – jakie wymagania muszą zostać spełnione?

Projektowanie pomieszczeń czystych – jakie wymagania muszą zostać spełnione?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomieszczenia czyste to obszar roboczy, którego środowisko spełnia określone standardy czystości. Standardy te są ustalane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) i mają na celu określenie zasad, które muszą zostać spełnione, aby pomieszczenie mogło być uznawane za sterylne. Czyste pomieszczenia są wykorzystywane w wielu branżach, w tym w elektronice, farmacji i produkcji urządzeń medycznych.

Wymagania dotyczące pomieszczeń czystych

Jeśli chodzi o pomieszczenia czyste wymagania, które muszą zostać spełnione to między innymi:

  • Kontrola wilgotności – wilgotność względna w obrębie pomieszczenia czystego musi być utrzymywana na poziomie od 40% do 60%. Poziomy wilgotności powyżej 60% mogą powodować kondensację na powierzchniach wewnątrz pomieszczenia czystego, co w przypadku braku odpowiednich działań może prowadzić do zanieczyszczenia ze źródeł zewnętrznych.
  • Regulacja ciśnienia – ciśnienie powietrza wewnątrz pomieszczenia czystego musi być utrzymywane w zakresie od 0,2 do 0,5 Pascala (Pa). Poziomy ciśnienia powyżej 0,5 Pa mogą powodować, że cząsteczki powietrza będą się odbijać od powierzchni zamiast do nich przylegać, co może prowadzić do powstawania zanieczyszczeń.
  • Filtry HEPA są niezbędne w każdym clean roomie i powinny być zainstalowane na wlotach i wylotach powietrza. Tego typu filtry są w stanie wydzielać cząsteczki unoszące się w powietrzu o średnicy zaledwie 0,3 mikrona i wykazano, że zmniejszają one zanieczyszczenia o ponad 99%.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*