Praca w biurze – jak chronić wrażliwe dane, żeby nie wpadły w niepowołane ręce?

Praca w biurze – jak chronić wrażliwe dane, żeby nie wpadły w niepowołane ręce?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na biurowych komputerach zazwyczaj zawarta jest ogromna ilość bardzo istotnych dla przedsiębiorstwa danych. Są to między innymi projekty, które nigdy nie powinny wyjść poza mury firmy, ponieważ konkurencja mogłaby zrobić z nich użytek. Dlatego też dane firmowe trzeba wyjątkowo dobrze chronić. Nie obejdzie się bez dobrego systemu szyfrującego, jednak często przestępcy są w stanie wykorzystać inne, zupełnie niestandardowe sposoby. Wystarczy podejrzeć wprowadzane na ekranie hasło, by móc zalogować się z zewnątrz do chronionego systemu.

Szyfrowanie danych

W głównej serwerowni firmy, gdzie znajdują się najistotniejsze dane, powinien być uruchomiony silny algorytm szyfrujący. Dzięki temu, nawet gdyby doszło do kradzieży nośników, przestępcy nie będą w stanie niczego z nich odczytać. Odszyfrowanie informacji zakodowanych mocnym algorytmem bez hasła, mogłoby zająć nawet kilkanaście lat najlepszym światowym komputerom. Dane są więc całkowicie bezpieczne, jeżeli szyfrowanie odbywa się „w locie” i wszystko co trafia na dyski jest już chronione.

Zapobieganie podglądaniu

Coraz częściej słyszy się o sytuacjach, gdy do włamania doszło na skutek wycieku ważnych haseł. Trudno jednak zlokalizować drogę, jaką mogłyby one wyciec. Tymczasem przestępcy wyspecjalizowali się już w technikach podglądania zawartości ekranów i są w stanie w ten sposób zdobyć wrażliwe informacje. Dlatego też wszystkie firmowe komputery, a zwłaszcza laptopy, powinny mieć zastosowane filtry prywatyzujące do monitorów. Jest to element przypominający folię ochronną, który uniemożliwia odczytanie danych na ekranie z odległości większej niż kilka metrów, a także patrząc pod kątem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*