Nowoczesne metody gięcia blach – jak to się robi współcześnie?

Nowoczesne metody gięcia blach – jak to się robi współcześnie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka metalu to wdzięczny temat, ponieważ ma wielowiekową tradycję i doczekała się tak szerokiej gamy usprawnień, jak żadna inna przemysłowa dziedzina. Metal jest nam potrzebny wszędzie i towarzyszy nam w każdej konstrukcji i maszynie. Dlatego właśnie metalurgia i przetwórstwo metalowe to branża, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Szczególnie istotne okazało się gięcie blach, które uformowane do odpowiedniego kształtu służą ludziom w niemal wszystkich aspektach życia. Niegdyś robiło się to ręcznie, formując odpowiednie płaty blachy młotem na kowadłach, nieco później używano specjalnych ręcznych lub mechanicznych walców. Jak to wygląda obecnie i jak współcześnie wygląda gięcie blachy?

Ludzi dziś wyręczają maszyny

Jednakże żeby działały one w sposób prawidłowy, całość prac musi zaprogramować, a następnie nadzorować człowiek. Warto zajrzeć na https://valor-cnc.pl/oferta/giecie-blach, żeby przekonać się, jak szczegółowo wygląda technologia i ile zaangażowania wymaga. Gięciu blachy służą specjalne maszyny CNC, które wyposażono w trójosiowy system sterowania. Ostateczny kształt formowania metalu programuje się na komputerze, a dane następnie przesyła do umieszczonego w maszynie komputera.

Gięcie blach nie jest proste i odpowiednie zaprogramowanie maszynerii wymaga specjalistycznej wiedzy. Giąć można materiał o grubości nawet 6 milimetrów, przy użyciu siły odpowiadającej aż 25 tonom! Jednocześnie technologia ta powstała stosunkowo niedawno i cały czas jest rozwijana, dzięki czemu z rok na rok wzrastają jej rzeczywiste możliwości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*