Maty filtracyjne znajdują przede wszystkim zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle. W niektórych przypadkach są stosowane jako element tzw. “filtracji wstępnej”, ale mogą także pełnić inną funkcję. Co warto wiedzieć o matach (lub włókninach) filtracyjnych? Gdzie dokładnie znajdują zastosowanie? Dlaczego wykorzystywane są jako mechaniczna bariera dla pyłów i zanieczyszczeń?
Mata filtrująca odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń. Dzięki temu gwarantuje optymalny wskaźnik czystości powietrza w pomieszczeniach. Znajduje szczególne zastosowanie w obiektach i miejscach o wysokim wskaźniku zanieczyszczenia, w tym również w lakierniach samochodowych. Wykorzystywana jest nie tylko we wstępnym etapie oczyszczania, ale również w jego ostatniej fazie. W związku z tym maty znajdują zastosowanie także w filtrach sufitowych, gdzie szkodliwe cząsteczki są rozdrabniane, a ich dalszy przepływ zatrzymywany jest na specjalnym włóknie syntetycznym.
Ogromne znaczenie ma w tym przypadku technologia powolnego wzrostu gęstości włókien oraz wprowadzenie impregnacji z użyciem spoiwa. Wiąże się to z podwyższeniem skuteczności przedmiotu, a tym samym przynosi wiele korzyści dla obiektów, które decydują się na jego stosowanie. Mata znajduje zastosowanie jako filtr wstępny do rekuperatorów, kabin lakierniczych, a umiejscowić ją można także w odciągach klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych. Cechuje się dobrą chłonnością oraz przepustowością.