Jakiego typu zabiegi są refundowane przez NFZ?

Jakiego typu zabiegi są refundowane przez NFZ?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska rzeczywistość szpitalno-zabiegowa nie należy do kolorowych. Swoje musimy wystać, a i bardzo często okazuje się, iż w wyniku nieoczekiwanych zmian lub ludzkiego niedopatrzenia nie uzyskujemy upragnionego świadczenia. Jak się do tego przygotować? W przypadku których zabiegów dentystycznych i okulistycznych możemy liczyć na pomoc państwa?

W długiej kolejce po zdrowie

Opieka stomatologiczna wiąże się z podstawową zasadą – wszelkie zabiegi wpływające na estetykę nie są objęte patronatem Narodowego Funduszu Zdrowia. Za zmianę naturalnej barwy zębów, nadrobienie braków (implanty) czy posłużenie się maskowaniem kosmetycznym (na przykład pod postacią licówek) musimy zapłacić z własnej kieszeni. Końcowy rezultat może być jednak fenomenalny, a także istotnie wpłynąć na dotychczasową jakość życia, stąd najrozsądniejszym wyjściem byłoby znalezienie gabinetu, który umożliwia spłatę ratalną. Kiedy interesują nas dobrej jakości licówki Szczecin oferuje szereg miejsc proponujących taką sposobność. Refundacja dotyczy natomiast następujących procedur dentystycznych: podstawowej kontroli i leczenia ubytków czy endodoncji bądź ekstrakcji (w tym nieodpłatnego posłużenia się znieczuleniem). Warto mieć na uwadze, że możemy darmowo skorzystać z wymienionych opcji zaledwie kilkakrotnie w ciągu roku.

Przed wizytą u okulisty również napotkamy pewne obostrzenia w tym zakresie. Starsze osoby z pewnością odetchną z ulgą na wieść, że usunięcie charakterystycznej dla tej grupy wiekowej zaćmy jest każdorazowo refundowane. Podobnie ma się rzecz z astygmatyzmem, który może towarzyszyć samej zaćmie i oddziaływać na prawidłowe postrzeganie przestrzeni. Państwowo wyleczymy patologicznego zeza oraz przeprowadzimy ingerencje chirurgiczne powiek i spojówek. Należy jednak brać pod uwagę, iż sytuacja każdego pacjenta jest traktowana indywidualnie. Może się zdarzyć, iż nie zakwalifikujemy się do zabiegu, jeżeli nasza wada nie jest wystarczająco groźna dla zdrowia.

Całkowicie bez opłat wykonamy wiele czynności diagnostycznych: podstawowe badanie wzroku i pola widzenia, USG gałek ocznych, tomografię dna oka; sprawdzimy też grubość rogówki albo włókien nerwowych w siatkówce. Dlatego czym prędzej należy zanotować – okulista Szczecin NFZ. Państwowy zakład może pójść nam na rękę w sposób, którego się nie spodziewaliśmy. Nie zwlekajmy więc dłużej w obawie przed wysoką ceną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*