Kuchnia chińska to dla każdego Europejczyka wyjątkowe przeżycie (szczególnie, jeśli próbuje orientalnych dań po raz pierwszy). Wyjątkowe smaki, przyprawy, warzywa i owoce, z którymi nie mieliśmy nigdy nic do czynienia, potrafią w pierwszym momencie onieśmielić. Ale warto przełamać swoje obawy i/lub niechęć, gdyż dzięki temu otwiera się przed nami nowy horyzont doznań, który prawdopodobnie wielu się spodoba. Orientalne dania cechuje bowiem wyrazisty smak, co bardzo sobie cenimy. Tym bardziej w Polsce.
Opisując kuchnię chińską, na pewno warto zwrócić uwagę na przeróżne marynowane warzywa. Niektóre z nich są marynowane w sposób podobny do polskiego, np. rzodkiew, bakłażany lub korzeń lotosu, ale jak widzimy, są to warzywa, których u nas albo nie dostaniemy, albo nie pomyślelibyśmy nawet, żeby próbować je marynować. Poza nimi mamy również kilka opcji mogących pełnić rolę przystawki lub nawet samodzielnego dania, jak np. potrawka Kim Chi, wielowarzywna lub z konkretnego warzywa, przyrządzona na słodko-ostro.
Jednak w przypadku kuchni chińskiej nie moglibyśmy obejść się bez typowych dla orientu grzybów lub owoców morza i wodorostów. Grzyby Mun albo Shitake to tylko najpopularniejsze z nich, do wyboru jest znacznie więcej. Poza nimi możemy spróbować czegoś takiego, jak krewetki suszone, mięso kraba lub sałatki z wodorostów. Trzeba też wspomnieć o znanym w Polsce makaronie chińskim z ryżu, który jest podstawą wielu dań tej kuchni. Więcej dowiemy się o nim ze strony https://www.kuchnieorientu.pl/produkt/makaron-chinski-mie-500g/.