Jak walczyć z mobbingiem w zakładzie pracy?

Jak walczyć z mobbingiem w zakładzie pracy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mobbing to długotrwałe działania, które naruszają godność osobistą pracownika. Składa się na nie wiele zachowań. Niestety coraz więcej pracodawców i przełożonych dopuszcza się tego typu czynów. Jak z tym walczyć? Jednym ze sposobów jest skierowanie sprawy do sądu pracy. Przedtem jednak warto skorzystać z konsultacji prawniczej. Kancelaria, której oferta dostępna jest na stronie internetowej http://www.bemwspolnicy.pl/ oferuje wsparcie w zakresie prawa pracy.

Przeciwko pracodawcy

Aby złożyć wniosek w sądzie w sprawie mobbingu, konieczne są dowody. Częstym zarzutem wobec mobbingowanej osoby jest niewywiązywanie się z obowiązków. Wobec tego należy dołożyć wszelkich starań, aby swoje zadania wykonywać starannie. Ponadto rozmowy ze sprawcą należy zawsze prowadzić w obecności świadka. Dodatkowe obowiązki i polecenia, a przede wszystkim uwagi do pracy warto mieć na piśmie (np. w mailu). Jeśli nie możemy liczyć na pomoc współpracowników warto postarać się o nagranie rozmowy z sprawcą mobbingu. Prawnicy zalecają również rozwiązanie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak poddania się. Pracownik ma obowiązek ubiegać się o odszkodowanie z tytułu wyrządzonych szkód na naszym zdrowiu.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę, można się ubiegać o zadośćuczynienie pieniężne. Najważniejsze jest jednak zgromadzenie dowodów, które zadecydują o naszej wiarygodności przed sądem. Ich brak jest najczęściej powodem przegranej. W takim przypadku trudno udowodnić czyjąś winę i doprowadzić do ukarania sprawcy przemocy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*