Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Jak dbać o klimatyzację samochodową?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W zdecydowanej większości samochodów osobowych jeżdżących obecnie po polskich drogach jest zamontowana klimatyzacja. Układ ten już dawna nie jest żadnym luksusem, ale nadal wielu kierowców nie potrafi z niego właściwie korzystać ani o niego należycie dbać. Pamiętajmy, że wymaga on zarówno regularnych przeglądów, jak i odpowiedniego użytkowania latem oraz zimą. Jeśli chodzi o profesjonalny serwis klimatyzacji Warszawa jest miastem, w którym funkcjonuje wiele warsztatów oferujących tego typu usługę.

Nie zapomnij o regularnym serwisowaniu

Klimatyzacja samochodowa to dosyć wrażliwy system, dlatego dbanie o niego wymaga stosowania się do konkretnych zasad. Po pierwsze w letnie, upalne dni, kiedy konieczne jest regularne schładzanie powietrza w aucie, warto najpierw za każdym razem na co najmniej kilka minut otworzyć okno, aby wyrównać temperaturę w pojeździe z tą, która panuje na zewnątrz. Takie działanie sprawi bowiem, że klimatyzacja znacznie szybciej i skuteczniej zadziała.

Po drugie, należy korzystać z omawianego układu przynajmniej raz w tygodniu (przez minimum 15 minut). Wynika to z faktu, że w jego mechanizmie znajduje się olej rozprowadzany przez specjalny czynnik chłodzący, który w momencie zbyt długiego przestoju osadza się na poszczególnych częściach i powoduje, że przy następnym uruchomieniu sprężarka nie jest wystarczająco nasmarowana. Inne wymagane czynności to m.in.:

  • używanie klimatyzacji w celu odparowywania szyb w warunkach niskiej temperatury

  • robienie regularnych przeglądów przynajmniej raz w roku albo co 10 000 km

  • czyszczenie układu co pół roku, jeśli jeździmy w wyjątkowo trudnych warunkach

  • wymienianie osuszacza co kilka lat

  • systematyczne uzupełnianie czynnika chłodzącego

  • czyszczenie klimatyzacji wyłącznie w sprawdzonych miejscach; jeśli zależy nam, aby była doskonale wyczyszczona klimatyzacja w Warszawie z pewnością znajdziemy odpowiedni serwis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*