Jak czyścić obuwie w zależności od materiału?

Jak czyścić obuwie w zależności od materiału?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niestety każde buty się brudzą. Suche lato sprzyja zakurzeniu materiału, mroźna zima kiedy chodniki posypywane są solą sprawia, że na butach pojawiają się białe zacieki, a po deszczu zasycha na nich błoto. Jednak nie każde buty czyści się tak samo. A stare, domowe sposoby nie zawsze są przydatne. Co zrobić z zabrudzeniami na butach?

Buty zamszowe, skórzane i z ekoskóry

Zwłaszcza zimą można zapomnieć o czystych butach uszytych z tych materiałów. Buty skórzane czy zamszowe trzeba szczególnie pielęgnować i delikatnie czyścić, a z drugiej strony są podatne na wchłanianie wilgoci czy pojawiają się na nich często plamy z soli. Nawet w najpiękniejszych kozakach za kolano nie będziemy dobrze wyglądać, gdy podeszwa i część stopy są brudne.
Przede wszystkim, o ile to możliwe, warto wyczyścić zabrudzenia miękką ściereczkę ze specjalnym płynem do czyszczenia lub wodą z mydłem, ale tak, aby środek nie wsiąkł w materiał!

Takich butów nie można moczyć! Trzeba więc pracować szybko, a zaraz po oczyszczeniu odstawić je w ciepłe miejsce, ale tutaj też nie pod grzejnik, aby wyschły same. Suchy zamsz dobrze jest przeczesać odpowiednią szczoteczka czy ściereczką, a skórzane buty wypastować. Obuwie ze skóry ekologicznej także można czyścić w ten sposób. Każde buty jednak warto impregnować.

Z kolei obuwie letnie jak sandały na niskim słupku, japonki, czy półbuty najczęściej brudzą się kurzem lub błotem po niespodziewanym deszczu. Tutaj można buty przecierać na sucho lub zastosować metodę z wodą wymieszaną z bardzo delikatnym detergentem do usuwania ciężkich zabrudzeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*