Jacy specjaliści powinni być wyposażeni w przenośne detektory gazu?

Jacy specjaliści powinni być wyposażeni w przenośne detektory gazu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gaz to wysoce łatwopalny materiał, a jego obecność w pomieszczeniach stwarza zazwyczaj poważne zagrożenie. Dlatego tak ważne jest, by znajdująca się w budynku instalacja transportująca to paliwo była w pełni szczelna. Aby to kontrolować należy korzystać z odpowiedniej aparatury umożliwiającej wykrycie choćby najmniejszych ilości ulatniającego się gazu. Przeznaczenie tych urządzeń nie ogranicza się jednak tylko do rutynowych kontroli.

Pomoc w wymagającej akcji strażackiej 

Przenośny detektor gazu ma zastosowanie w różnorodnych okolicznościach i stanowi narzędzie pracy wykorzystywane przez osoby wielu profesji. To dzięki niemu pracownicy zatrudnieni przez gazownie i spółdzielnie mieszkaniowe dokonują okresowych kontroli szczelności instalacji, poprawiając tym samym codzienne bezpieczeństwo mieszkańców.

Detektory to ważny element wyposażenia służb. Pierwszym celem, jaki najczęściej realizuje pogotowie gazowe po przybyciu na miejsce awarii jest zlokalizowanie źródła usterki, czemu służy odpowiednio skalibrowana aparatura. Nie bez znaczenia jest też ocena skali ryzyka, które występuje w miejscu akcji przeprowadzanej przez straż pożarną. Gaz jest przecież bezbarwny, a pozbawiony dodatków zapachowych jest też bezwonny. Bez detektora trudno więc ocenić, czy w penetrowanym przez strażaków pomieszczeniu nie ma niebezpiecznie dużego poziomu lotnej substancji.

Urządzenia te pozwalają też na detekcję innych, nie tylko łatwopalnych gazów, które stanowią równie duże zagrożenie dla zdrowia i życia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*