Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która dotyka wiele osób bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Wymaga ona specjalistycznej pomocy, bo bez niej wyjście z nałogu jest niezwykle trudne, a często wręcz niemożliwe. W naszym kraju istnieje kilka ogólnodostępnych form bezpłatnego leczenia – m.in. poradnie odwykowe i szpitalne oddziały dziennego pobytu. Oczywiście jest też możliwość skorzystania z pomocy prywatnego ośrodka, takiego jak choćby ten: http://przedwiosnie-terapie.pl/o-nas/.
Podstawowym miejscem pomocy dla alkoholików jest poradnia leczenia odwykowego. Terapia odbywa się tutaj zazwyczaj trzy razy w tygodniu, prawie zawsze w godzinach popołudniowych. Pierwszy etap wychodzenia z nałogu trwa około pół roku, a oprócz chorego w zajęciach często uczestniczą też jego bliscy. Kolejnym podmiotem zajmującym się leczeniem omawianego uzależnienia jest szpital, w którym działają tzw. oddziały dziennego pobytu. W tym przypadku zajęcia są znacznie częstsze (nawet 5 razy w tygodniu), a podstawowy okres terapii obejmuje osiem tygodni. Jeśli jednak ktoś ma zbyt daleko do placówki lub nie jest w stanie utrzymać abstynencji, wówczas może się zdecydować na pobyt na zamkniętym oddziale całodobowym.
Z kolei w skrajnych sytuacjach (np. zagrożenia życia) optymalnym rozwiązaniem jest oddział leczenia zespołu abstynenckiego. Alternatywą jest udanie się do prywatnego ośrodka leczenia z alkoholizmu w województwie świętokrzyskim, mazowieckim czy jakimkolwiek innym. Inne sposoby wychodzenia z nałogu to m.in. dobrowolne uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików i psychoterapia prowadzona indywidualnie albo w grupach (przeważnie w warunkach stacjonarnych).