Ekologia i efektywność w ogrzewaniu domu

Ekologia i efektywność w ogrzewaniu domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie domów z pomocą węgla i drewna jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza.  Według ustawy antysmogowej ekogroszek jest jedynym asortymentem węgla, który jest dopuszczone do spalania. Może się to odbywać tylko w kotłach, które spełniają wymagania 5 klasy. Piece te są dużo droższe od pieców np. 3 klasy. Emitują za to trzy razy mniej spalin niż kocioł 3 klasy. Kocioł starego typu wymaga ciągłych wycieczek do kotłowni i dokładania paliwa. Zupełnie inaczej jest z kotłami nowej generacji, zwykle odwiedzamy je raz na kilka dni. Droższe z pozoru urządzenie, generuje za to duże oszczędności. Kupują ten opał, należy pamiętać, że sprzedawca jest zobligowany wydać nam świadectwo jakości paliwa stałego. Jeśli chcemy kupić dobrej jakości ekogroszek Sosnowiec to miasto, w którym taki można znaleźć.

Ekologiczny pellet

Pellet jest przyjazny środowisku, jeśli jego produkcja odbywa się w odpowiedni sposób. Do jego produkcji można używać wyłącznie surowego drewna, nieimpregnowanego żadnymi środkami chemicznymi, jak kleje, preparaty antykorozyjne czy farby. Stosunek zużycia pelletu do ekogroszku będzie większy o 15 – 20%. Maksymalna moc pelletu wynosi 19 MJ/kg, a ekogroszku 26 – 28 MJ/kg.

Niewątpliwą zaletą pieca na pellet jest mała zawartość popiołu mieszcząca się w granicach od 0,3 do 1%, spalenie dobrej jakości ekogroszku daje 12% popiołu. Piece na pellet 5 klasy są proste w obsłudze, większość ich czynności jest zautomatyzowana, paliwo jest czyste, nie wydziela brzydkich zapachów. Zazwyczaj wystarczy raz na tydzień dołożyć porcję opału. Obecnie, jeśli chodzi o paliwa stałe zarówno kotły opalane ekogroszkiem, jak i pelletem są bardzo popularnym rozwiązaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*