Co to jest i jak działa condo ?

Co to jest i jak działa condo ?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nieruchomości typu condo w Polsce najczęściej łączone są z condo hotelami z wyższej półki. Jednak co faktycznie oznacza to określenie i do czego służy? Słowo condo jest standardowym skrótem od słowa condominium, które w dużym skrócie oznacza po prostu współpanowanie. Toteż określenie to dotyczy wspólnego systemu inwestycji nieruchomości, to jest część osób prywatnych w budynku (dajmy na to kamienicy) jest właścicielami pojedynczych lokum, a także posiada określone udziały własności we wszystkich częściach wspólnych. Do nich należeć mogą tereny zielone, windy czy hole wejściowe.

Co ciekawe, sama idea condo w Europie istnieje już od stuleci, a jej źródła znaleźć można w średniowieczu, gdzie condominia były początkowo mieszkaniami dla najuboższych obywateli. Jeżeli zaś chodzi o standardy polskie, to od samego początku wprowadzenia condo do inwestycji, kojarzone one były z hotelami i mieszkaniami o wyższym standardzie i jakości. Forma condominiów jaką znamy dzisiaj, wprowadzona została dopiero w latach 50 XX wieku, po drugiej wojnie światowej. To wtedy dokonano istotnych zmian i regulacji w prawie, dzięki którym osoba posiadająca na własność mieszkanie w condominium automatycznie uzyskiwała dwa prawa. Prawo do własności oraz prawo do udziału w części wspólnej. Dzięki temu, właściciel zyskiwał faktyczne możliwości, co do modyfikacji czy działania całego condominium.

Aktualnie condo jest niezmiernie interesującą alternatywą dla innych modeli inwestycji w nieruchomości, takich jak gra na giełdzie czy lokaty bankowe. Dlatego też myśląc o inwestycji w nieruchomość warto zastanowić się nad condo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*