Roboty drogowe – jak zazwyczaj są one oznakowane

Roboty drogowe – jak zazwyczaj są one oznakowane
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Roboty drogowe to dość częsty obrazek na polskich drogach. Naprawa pobocza, remont barierek ochronnych, wymiana asfaltowej nawierzchni czy naprawa studzienek kanalizacyjnych to najczęstsze powody utrudnień. Roboty takie zmuszają drogowców do zmiany organizacji ruchu oraz odpowiedniego oznaczenia tych zmian. Ruch pojazdów powinien być wtedy tak poprowadzony by był bezpieczny i płynny.

Tymczasowe oznakowanie na remontowanej i zwężonej jezdni

Kiedy mamy do czynienia z remontem, który ogranicza ruch tylko do jednej nitki jezdni, najczęściej stosowanym zabezpieczeniem organizującym ruch, jest sygnalizacja świetlna. Reguluje ona przejazd na remontowanym odcinku, wpuszczając na zwężoną jezdnie, na przemian pojazdy z jednej i z drugiej strony. Z takim rozwiązaniem mamy do czynienia kiedy remontowany odcinek jest długi albo widoczność jest ograniczona.

Kiedy roboty są prowadzone na krótkim odcinku drogi, np. naprawiana jest studzienka kanalizacyjna, do organizacji ruchu wystarczy odpowiednie oznakowanie. Ważne by było dobrze widoczne i ustawione w odpowiednich odległościach pozwalających na odpowiednią reakcję kierowców. Podstawowa informacja to znak a11 ostrzegający i informujący kierowców o prowadzonych robotach. Jednym z najczęściej używanych również znaków jest znak B31 oznaczający pierwszeństwo przejazdu dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Oprócz tego mogą to być znaki ostrzegające o niebezpiecznym poboczu i zwężeniu jezdni, informujące o ruchu dwukierunkowym na zwężonym odcinku jezdni, ograniczające prędkość i zakazujące wyprzedzania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*