Whisky to specjalny napój alkoholowy, powstający przede wszystkim ze sfermentowanych ziaren zbóż, takich jak żyto, jęczmień czy kukurydza. Wszystkie składniki są mieszane i dojrzewają w drewnianych, odpowiednio zabezpieczonych beczkach (głównie dębowych). Zdecydowanie najpopularniejsza jest whisky szkocka, chociaż w ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się również wyroby amerykańskie, kanadyjskie czy irlandzkie.
Najbardziej znaną na świecie odmianą whisky jest malt, czyli tzw. whisky słodowa. Produkuje się ją ze sfermentowanego zacieru powstającego z różnych zbóż. W sytuacji, gdy dany napój zawiera wyłącznie jeden rodzaj ziarna (np. słód jęczmienny) i pochodzi z konkretnej destylarni, wówczas określa się go mianem single malt whisky. Warto podkreślić, że w wielu państwach na całym świecie obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące sposobów wytwarzania tego typu alkoholu.
Niestosowanie się do nich skutkuje zazwyczaj odebraniem koncesji i zakazem używania nazwy na butelkach i w materiałach reklamowych. Jeśli chodzi o whisky w sklepach, to często można tam również kupić wersję grain. Powstaje ona ze zbóż innych niż jęczmień – najczęściej z pszenicy, kukurydzy i żyta. Zazwyczaj nosi nazwę po konkretnym składniku użytym w procesie produkcji (np. rye malt whisky – whisky żytnia).
Poza tym wyróżniamy:
– single cask – whisky z jednej beczki, której nie miesza się z innymi w obrębie określonej destylarni
– blended malt – napój będący mieszaniną single malt z innymi destylatami
– blended whisky – mieszanina kilku rodzajów whisky, m.in. słodowych i zbożowych