Maszyny stosowane w przemyśle często muszą sprostać olbrzymim obciążeniom. Obrabiają sporej wielkości materiały, na przykład bardzo grube arkusze blachy, z których trzeba uformować precyzyjne produkty końcowe. Wszystkie części i elementy takich urządzeń muszą więc być wykonane z materiałów twardych i solidnych, które będą w stanie przenieść duże siły i moce. Sprawdzamy jakie elementy możemy znaleźć wewnątrz takiej maszyny.
Praca większości urządzeń w przemyśle opiera się na przenoszeniu ruchu obrotowego z silnika na elementy wykonawcze, które radzą sobie z obrabianym materiałem. Na tej drodze mamy między innymi takie elementy jak piasty i wałki, które muszą sprostać wielkim siłom skrętnym. By przenieść tak wielką moc, jednocześnie zabezpieczając pozostałe podzespoły przed np. zablokowaniem się elementy wykonawczego, stosuje się wpusty pryzmatyczne. Przyjmują one formę niewielkich klinów, które wkładane są w specjalne wycięcie na połączeniu pasty z osią napędową. W normalnych warunkach przenoszą napęd, przy przeciążeniu ulegają ścięciu, zabezpieczając silnik i pozostałe części przed przeciążeniem i zniszczeniem.
Cały zespół wykonawczy maszyny napędza zwykle silnik prądu przemiennego (sieciowego) dużej mocy. Jest on przykręcony do obudowy poprzez specjalne śruby z podkładami sprężystymi, dzięki którym połączenie nie może obluzować się, nawet pomimo występowania znacznych wibracji całego zespołu. Więcej informacji o tych elementach znajdziemy tutaj: https://www.kristal.net.pl/. Na drodze przeniesienia napędu występują często łączniki harmoniczne, które mają za zadanie łagodzić skoki i uderzenia momentu obrotowego. Te mogłyby uszkodzić silnik.