Jak wygląda transport ponadgabarytowy?

Jak wygląda transport ponadgabarytowy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przewożenie przedmiotów, pakunków, czy towarów nie zawsze jest prostym zadaniem. Dotyczy to w szczególności dostaw, które wymagają zastosowania odpowiednich środków ostrożności oraz profesjonalnego sprzętu. O ile transport gabarytowy nie powinien sprawiać większych problemów, o tyle ponadgabarytowy może okazać się nie lada wyzwaniem.

Transport ponadgabarytowy, czyli jaki?

Transport ponadgabarytowy to przewożenie towarów, które swoją wielkością, czy masą liczoną wraz ze środkiem lokomocji przekraczają normy prawne, dotyczące poruszania się po drogach. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy długość kabiny kierowcy i przyczepy wraz z towarem przekraczają 16,5 metra, szerokość większą niż 2,5 metra, czy co najmniej 42 tony wagi całkowitej. Przewożenie takich ładunków wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności.

Jak organizuje się transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy może odbywać się na podstawie specjalnego pozwolenia. Trasa takiej wyprawy musi być szczegółowo zaplanowana, z uwzględnieniem wszystkich dróg, które będzie musiał pokonać pojazd. Ważne jest by waga, długość czy wysokość pojazdu umożliwiała bezpieczny przejazd np. pod wiaduktami, bez zahaczenia o ich łuki. Konieczne jest również opracowanie alternatywnych szlaków – na wszelki wypadek.

Bywa, że transport ponadgabarytowy musi być planowany znacznie wcześniej, ponieważ będzie wymagał ekspertyz mostowych i innych elementów infrastruktury drogowej. Koniecznym jest ubezpieczenie takiego ładunku oraz zgromadzenie wszystkich niezbędnych pozwoleń, które są podstawą do zorganizowania przewozu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*