Nie wszystkie budynki można od ręki ocieplać. Niektórym konstrukcjom, zwłaszcza tym starszym trzeba się najpierw dokładnie przyjrzeć z bliska. Weryfikacja stanu technicznego budynku to ważna czynność, której nie należy pominąć. Założenie styropianu lub wełny mineralnej na wilgotne mury może przynieść więcej problemów niż korzyści. Skutkiem takich działań może być znaczące osłabienie wiązania kleju, a także pleśnienie tynków wewnętrznych.
W przypadku wykrycia dużego poziomu wilgoci należy najpierw wezwać specjalistów, którzy zlokalizują i usuną źródło problemu, a następnie osuszą mury. Kolejną czynnością, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do prac ociepleniowych jest sprawdzenie nośności tynku. Jeśli się on sypie i kruszy, oznacza to, że słabo trzyma się podłoża i należy go usunąć. Jeżeli tynk odpada tylko miejscami, można zastosować zaprawę naprawczą.
Aby dobrze przygotować budynek do ocieplenia, należy również dobrać odpowiedni rodzaj i grubość materiałów. Obecnie najczęściej inwestorzy sięgają po wełnę mineralną lub styropian ociepleniowy. Zarówno jeden, jak i drugi materiał wykazuje dobre właściwości izolacyjne. Wybór konkretnego produktu uzależniony jest od preferencji użytkownika, a także poziomu współczynnika przenikania ciepła, jaki ma zostać osiągnięty.
Dobrym pomysłem jest zakup styropianu elewacyjnego na https://www.hurtowniastyropianu.pl/sklep/styropian/elewacyjny/, który charakteryzuje się stosunkowo niską ceną i łatwością montażu. W przypadku nowych konstrukcji płyty mogą być klejone bezpośrednio do murów. Jeżeli ocieplany będzie budynek stary, a styropian będzie nakładany na tynk, konieczne jest odpowiednie zagruntowanie ścian i przygotowanie kołków. Dopiero po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji i materiałów, można przystąpić do procesu ocieplania budynku.