Każda osoba, czy firma, która decyduje się na prowadzenie własnej strony internetowej, spotkała się z terminem hostingu. Aby możliwe było wejście na daną stronę o dowolnej porze dnia i nocy pliki, które są potrzebne do jej otwarcia muszą zawsze działać. Dlatego też umieszcza się je na serwerach zewnętrznych, które są zawsze włączone. Obsługują je firmy hostingowe, a ceny oraz zakres tych usług różnią się znacząco.
Oznacza, że właściciel serwera rozdziela jego zasoby pomiędzy określoną ilość klientów. Jest to tani hosting, ponieważ cena jest niejako podzielona na kilkunastu, czy kilkudziesięciu użytkowników. Z tego też względu będą pewne ograniczenia np. w szybkości transferu. Jednak dla ogromnej liczby użytkowników nie będzie to miało znaczenia.
Podobnie jak wcześniej, serwer jest współdzielony z innymi użytkownikami, jednak w pakiecie otrzymuje się na przykład określoną pamięć RAM, czy oddzielny rdzeń CPU. To z kolei sprawia, że na działanie danej strony nie ma wpływu ruch innych współposiadaczy serwera. Dodatkowo samodzielnie można instalować oprogramowanie, czy odpowiednio zadbać o kopie zapasowe i konfiguracje.
Dla firm, które chcą być całkowicie niezależne, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie ta opcja. Pozwala ona na pełną kontrolę, ponieważ otrzymuje się do dyspozycji cały serwer. W tym wypadku niezbędna jest bardzo duża wiedza i umiejętności w zakresie zarządzania nim.