Co znaczą poszczególne oznaczenia gołębi pocztowych?

Co znaczą poszczególne oznaczenia gołębi pocztowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W hodowaniu gołębi istotnych jest kilka czynników – zapewnienie odpowiedniego pożywienia (więcej na ten temat można przeczytać na https://mojgolab.pl/karma-c-1.html) , stworzenie dogodnych warunków w gołębniku oraz zapewnienie bezpieczeństwa ptakom. Każdy hodowca gołębi pocztowych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest obrączkowanie znajdujących się w hodowli ptaków.

Narzędzia te służą przede wszystkim do identyfikacji oraz rozróżniania ptaków. Dzięki nim bez problemu można dowiedzieć się, z jakiego kraju i jakiej hodowli pochodzi konkretny gołąb.

Obrączkowanie – paszport gołębia

Obrączkowanie gołębi można porównać z określeniem tożsamości poszczególnych ptaków. Znajdujące się na obrączce informacje okazują się szczególnie pomocne w przypadku zagubienia lub zranienia gołębia w czasie lotu – dzięki nim można bez problemu zweryfikować hodowcę i skontaktować się z nim.

Studnią informacji okazuje się kolor oraz umieszczane na znacznikach cyfry – osoby, które posiadają choćby podstawową wiedzę na temat gołębi pocztowych, bez problemu odgadną, skąd pochodzi ptak, a nawet określą związek, do którego należy hodowca zagubionego lub rannego gołębia.

O czym świadczy kolor obrączki?

Znaczniki dla gołębi to nic innego, jak obrączki z laserowo wypalonymi informacjami dotyczącymi danego ptaka. Niektórzy hodowcy dodatkowo umieszczają na nich numer kontaktowy, wychodząc z założenia, że jest to najprostszy sposób kontaktu w przypadku ewentualnego zagubienia, zranienia czy też śmierci ptaka.

Ważnym czynnikiem jest także kolor obrączki – warto wiedzieć, że nie wybór koloru wcale nie zależy od gustu właściciela, ale świadczy o przynależności gatunkowej gołębia. Kolory obrączek co roku ustalane są przez Międzynarodowe Porozumienie Konfederacji Ornitologicznej.

Na każdej obrączce powinny znajdować się litery oraz cyfry, na których podstawie można określić kraj pochodzenia ptaka, numer koła, oddziału lub związku hodowców, rok zaobrączkowania oraz indywidualny numer gołębia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*