Co powinna posiadać firma budowlana?

Co powinna posiadać firma budowlana?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Prężnie rozwijająca się branża budowlana oznacza, że powstaje coraz więcej firm zainteresowanych taką działalnością. Żeby mogły sprawnie funkcjonować, muszą jednak zadbać o właściwe wyposażenie. Nie chodzi jedynie o duże maszyny budowlane, ale również narzędzia do obróbki drewna i innych materiałów. Profesjonalnych budowlańców można poznać między innymi po tym, z jakich urządzeń korzystają podczas swojej pracy.

Maszyny budowlane i ich rodzaje

Żadne przedsiębiorstwo z branży budowlanej nie obejdzie się bez ciężkiej maszynerii. Chodzi mianowicie o maszyny i narzędzia używane do robót ziemnych. Ich zadaniem jest poradzenie sobie z warstwą ziemi zwaną urobkiem. W zależności od potrzeby są one w stanie ją wybrać, wygładzić lub przenieść. Odspajanie gruntu oraz przetransportowanie załadowanej ziemi spada właśnie na maszyny budowlane. Która z nich przyda się w danej sytuacji, zależy od różny czynników. Jednym z nich jest stan gruntu — to, czy jest zmarznięty, czy raczej zwięzły. Istotną częścią prac konstrukcyjnych jest załadunek oraz rozładunek ciężkich elementów. Używa się do tego urządzeń dźwignicowych, który rozmiary muszą być dostosowane do wysokości stawianego budynku.

Wśród maszyn używanych na placu budowy możemy wyróżnić między innymi koparki. Mogą to być modele gąsienicowe lub kołowe, które sprawdzają się w różnych warunkach terenowych. To właśnie one oddzielają urobek od reszty gruntu. Następnie zostaje przeniesiony na przyczepę lub zwał gdzie oczekuje na dalsze wywiezienie. Jeżeli mamy do czynienia z maszyną jednonaczyniową, to będzie ona pracowała w cyklu przerywanym. Z kolei modele wielonaczyniowe są w stanie funkcjonować w cyklu ciągłym dzięki posiadaniu większej ilości naczyń roboczych.

Za załadunek wydobytego urobku oraz przenoszenie go na krótkich dystansach odpowiadają ładowarki łyżkowe. W przypadku mniejszych placów budowy dobrym pomysłem jest zdanie się na koparko-ładowarki, które łączą w sobie funkcje obu maszyn. Po tym, jak zakończymy proces odspajania gruntu, pozostaje nam płaskie zrównanie ziemi. Do tego niezbędne będą odpowiednich rozmiarów spycharki.

Firmy budowlane powinny posiadać również wystarczająco ilość urządzeń dźwignicowych. Podstawowym rodzajem są dźwigi, zwane również windami lub wyciągami. Za ich pomocą możliwe jest przetransportowanie ładunku na duże wysokości. Cały proces przebieg wzdłuż sztywnych prowadnic. Możemy dodatkowo wyróżnić modele szybowe, pochyłe, okrężne oraz budowlane pionowe. Podobnym urządzeniem są żurawie, które charakteryzuje możliwość podnoszenia wyjątkowo ciężkich i dużych elementów na spore wysokości. Składają się zaledwie z dwóch części — wysięgnika oraz kolumny. To od ich parametrów zależy zasięg pracy żurawia. W zależności od miejsca pracy oraz swojej specyfiki na rynku są dostępne modele wieżowe, samobieżne, stoczniowe oraz portowe.

Bez jakich elektronarzędzi nie obejdzie się żaden plac budowy?

O ile ciężkie pojazdy odgrywają ważną rolę w budownictwie, nie możemy zapomnieć o nowoczesnym elektronarzędziach. Bez nich niemożliwe będzie wykonanie większości czynności budowlanych. Jednym z nich jest wiertarka, za pomocą której tworzymy otworów, w które następnie wkręcane są śruby lub inne elementy mocujące. Sprawdza się zarówno w przypadku drewna, jak i metalu. Jej funkcjonalność zależy jednak od takich kwestii technicznych jak moment obrotowy, moc, możliwość regulacji i wszelkiego rodzaju dodatki. Chodzi o właściwe wiertła i końcówki, które zwiększa jej użyteczność.

Gdy przyjdzie czas na cięcie drewna lub produktów drewnopochodnych w rodzaju sklejki lub płyt wiórowych, nieoceniona będzie pilarka, zwana również piłą łańcuchową. Podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę na sposób zasilania. W sklepach znajdziemy modele elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe, przy czym te ostatnie są najmocniejsze i wysoce funkcjonalne. Profesjonalna firma konstrukcyjna powinna posiadać na stanie przynajmniej kilka takich narzędzi. Jeżeli potrzebujemy skutecznie pociąć tworzywa sztuczne to jednak lepiej zdać się na wyrzynarkę. Jej budowa sprawia, że o wiele lepiej wykona to zadanie. Tarcza pilarki mogłaby ulec zniekształceniu lub stępieniu, jeżeli nie jest przystosowana do tego typu pracy.

Prace budowlane mają to do siebie, że na poszczególnych etapach robót niezbędne mogą być różne narzędzia. Jeśli firma nie posiada ich na stanie, będzie musiała wstrzymać prace, aż uda się jej zorganizować takie urządzenia. Dlatego tez warto wyposażyć się nawet w taki sprzęt, który nie będzie używany na co dzień. Dobrym przykładem jest gwintownica. Z uwagi na swój specjalistyczny charakter stosunkowo rzadko przyda się robotnikom. Jest ona odmianą zwykłej narzynki i służy do nacinania gwintów zewnętrznych rur. Zazwyczaj wyposażone jest w przestawne ostrza, aby móc nacinać rury o różnych średnicach. Ilość urządzeń, które mogą przydać się na placu budowy, jest bardzo duża. Jeśli zakup ich wszystkich jest nierealny, warto rozważyć wynajmowanie najdroższych elementów, gdy będą one nam potrzebne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*