Usterka rozrusznika może skutecznie zniszczyć nam dzień. Nie ma nic gorszego, niż brak możliwości uruchomienia samochodu, gdy rano musimy jechać do pracy. W takiej sytuacji pozostaje nam szybki marsz na autobus, którym i tak dojedziemy spóźnieni. Dlatego też warto poznać potencjalne przyczyny awarii rozrusznika, a także objawy złego działania, które mogą pozwolić nam przewidzieć awarię.
Zdecydowanie najczęściej występującą usterką jest uszkodzenie bądź zużycie się szczotek, które przekazują prąd na komutator. Szczotka może się także zawiesić, co zdarza się nierzadko w rozrusznikach aut, które są używane bardzo sporadycznie. Objawami zbliżającej się awarii szczotek jest okazjonalne nieprawidłowe działanie rozrusznika. Słyszymy tylko metaliczny trzask, ale silnik elektryczny nie podejmuje pracy. Zazwyczaj ponowna próba rozruchu udaje się, ale nie należy takich objawów ignorować, ponieważ pewnego dnia samochód może całkowicie odmówić współpracy.
Innym częstym powodem złego działania rozrusznika jest problem z automatem (tzw. bendiksem), który powoduje zazębianie wałka rozrusznika z zębatką koła zamachowego. Wtedy rozrusznik może całkowicie odmówić współpracy, ale zdarza się też, że słyszymy pracę silnika elektrycznego, jednak nie przenosi on napędu na koło zamachowe silnika spalinowego. W takiej sytuacji wystarczy wymiana automatu, który można zakupić np. na stronie https://www.shop.bendiks.pl/. Objawami wskazującymi na zbliżającą się awarię jest sporadycznie nieprawidłowe działanie automatu. Częstotliwość ta będzie jednak wzrastać, aż w końcu możemy nie być w stanie w ogóle odpalić auta, dlatego powyższych symptomów nie należy ignorować.